Ulotka P.P.S. w obronie samorządu Kas Chorych

Dnia 25 maja 1929 r. Sad Okręgowy w Piotrkowie, rozpoznawszy na posiedzeniu gospodarczym wniosek Prokuratora – zajęcie ulotek, wydanych przez Komitet P.P.S. W Tomaszowie Mazowieckim pod tytułem „Do ogółu ubezpieczonych Powiatowej Kasy Chorych w Tomaszowie”
i zważywszy:

że wydane przez Komitet P.P.S. W Tomaszowie Mazowieckim w maju 1929 r. ulotki pod tytułem „Do ogółu ubezpieczonych Powiatowej Kasy Chorych w Tomaszowie” z powodu znajdujących się w nich ustępów „Samorząd ubezpieczonych gwałcony. Rząd pułkowników w swej nienawiści do demokracji idzie coraz dalej. A co jest treścią tego posunięcia pana Ministra pułkownika PRYSTORA ? Strach przed P.P.S.” zawierają cechy przestępstwa z art. 1 cz. III Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o rozpowszechnianiu nieprawdziwych wiadomości i o zniewagach (Dz. U. R. P. z 1928 r. Nr 1, poz. 2), wobec czego zgodnie z wnioskiem prokuratora i na zasadzie art.76 i 77 Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o prawie prasowym
postanowił:
zatwierdzić zarządzone w dniu 17 maja 1929 r. przez Ekspozyturę Starostwa Brzezińskiego w Tomaszowie Maz. zajęcie wspomnianych ulotek i zakazać ich rozpowszechniania.


To była prawdziwa wojna Ministra Aleksandra PRYSTORA z siecią Kas Chorych. Szło o kontrolę nad ogromnymi pieniędzmi, będących w dyspozycji Kas, w których zarządach przeważali przedstawiciele opozycji antysanacyjnej.


Brak komentarzy: