Kontrowersyjne przemówienie Ministra ZALESKIEGO

 Piątek, 11 stycznia

Wydział Zamiejscowy w Królewskiej Hucie, rozpatrzywszy wniosek Prokuratury o zatwierdzenie konfiskaty, na posiedzeniu niejawnym na zasadzie art. 76 ustawy o prawie prasowym z 10 maja 1927 r. postanowił nie zatwierdzić zarządzonego przez Dyrekcję Policji w Królewskiej Hucie zajęcie części artykułu p.t. „Zaleski gegen die deutsche Minderheit”, zamieszczonego w Nr 7 czasopisma „Der Oberschlesische Kurier” z 9 stycznia 1929 r. i zarządzone zajęcie uchylić, gdyż jakkolwiek autor wysuwa z przemówienia Pana Ministra Spraw Zagranicznych ZALESKIEGO niewłaściwe wnioski, to jednak tak w nich, jak i w krytyce omawianego przemówienia Sąd nie dopatrzył się cech przestępstwa.
Królewska Huta, 11 stycznia 1929 r.



Zarządzone uchwałą Miejskiego Urzędu Policyjnego w Poznaniu z dnia 9 stycznia 1929 r. zajęcie czasopisma „Deutsche Allgemeine Zeitung” z 9 stycznia Nr 11 – 12 w artykule „Phantasien des polnischen Aussenministers !” Sąd Okręgowy w Poznaniu, po wysłuchaniu Prokuratora zatwierdza z powodu znamion przestępstwa. Ponadto zakazuje się rozpowszechniania zajętej części pisma.
Poznań, dnia 11 stycznia 1929 r.
Sąd Okręgowy, Wydział Karny IV.

Sądy Prasowe pracowały szybko. Jeden - dwa dni i wyrok. To musiało być kontrowersyjne przemówienie - muszę wyszperać !

Proponuję posty o podobnej tematyce:
POGRANICZE
CENZURA
ŚLĄSKIE WOJEWÓDZTWO
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM

1 komentarz:

laurahuta777 pisze...

Od autora
Już wiem więcej - sprawy sądowe, których było chyba kilkanaście, dotyczyły wywiadu min. Zaleskiego w piśmie "Epoka", która w 1929 r. połączyła się z "Głosem Prawdy" w "Gazetę Polską". Orientacja prosanacyjna.