Import prochów narodowych - Joachim Lelewel

Niedziela 22 września


      22 września przybyły z Gdyni do Warszawy w drodze do Wilna prochy jednego z największych patriotów polskich, członka Rządu Narodowego w 1831 r., światowej sławy uczonego, zmarłego w Paryżu w 1861 r. Joachima Lelewela. Przybycia pociągu wiozącego zwłoki Lelewela, oczekiwał na dworcu Głównym szereg osób z marszałkiem Senatu Julianem SZYMAŃSKIM oraz prezesem Dyrekcji Warszawskiej inż. Witoldem BIENIECKIM na czele. Wagon, pięknie przybrany zielenią oraz flagami o barwach narodowych polskich i francuskich, odczepiono od pociągu gdyńskiego i postawiono przy rampie kolejowej, gdzie organizacje sportowe wystawiły warty honorowe.
      O godz. 10.00 odbyło się w katedrze Św. Jana uroczyste nabożeństwo za duszę ś.p. Lelewela, celebrowane przez ks. biskupa Antoniego SZLAGOWSKIEGO, w licznej asyście duchowieństwa. Główną nawę i stelle wypełniło grono przedstawicieli Rządu, wojskowości, Sejmu, Senatu, władz uniwersyteckich i komunalnych, członkowie organizacji i stowarzyszeń naukowych, korporacje akademickie ze sztandarami i przedstawiciele szerokich sfer społeczeństwa.
      Rząd był reprezentowany przez Pana Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Sławomira CZERWIŃSKIEGO i Pana Ministra Pracy i Opieki Społecznej Aleksandra PRYSTORA. Obecni też byli: prezydent Warszawy inż. Zygmunt SŁOMIŃSKI, komendant miasta płk Bolesław Wieniawa-Długoszowski, szereg posłów i senatorów. Boczne nawy świątyni wypełniły zwarte szeregi wiernych.
W południe przy rampie kolejowej na dworcu Głównym odbył się akt hołdu, złożony cieniom zasłużonego męża. Obok wagonu, zawierającego skromną trumnę, tonącą w powodzi kwiecia i wieńców, ustawiły się czworobok delegacje korporacji akademickich i szkół średnich ze sztandarami. Mimo zimna i gwałtownego deszczu, zwarty tłum otoczył wagon ze szczątkami Bohatera. O godz. 12.00 przybyli reprezentanci sfer oficjalnych z Panem Ministrem Czerwińskim, Marszałkiem Szymańskim, komisarzem Rządu Władysławem JAROSZEWICZEM i Prezydentem Miasta inż Słomińskim.
      Obecni byli ponadto: komendant miasta Wieniawa-Długoszowski, komendant Policji Państwowej Edmund CZYNIOWSKI, rektor Politechniki Warszawskiej, senatorowie: Bolesław LIMANOWSKI i KOPCZYŃSKI, generałowie Leonard SKIERSKI i Kazimierz JACYNIK, prezes Dyrekcji Warszawskiej inż. Witold Bieniecki, naczelnik wydziału drogowego inż. SUSZKIEWICZ, grono profesorów wyższych uczelni warszawskich i wileńskich, szereg posłów i senatorów oraz osób ze świata naukowego i artystycznego.
      Pierwszy, składając wspaniały wieniec, zabrał głos w imieniu Rządu Pan Minister Czerwiński, wygłaszając piękne i podniosłe przemówienie. Po nim głos zabrał wiceprezes warszawskiej Rady Miejskiej Józef SZWEJCER-ZADORA. Na zakończenie uroczystości złożono szereg wieńców, między innymi od wychowanków gimnazjum im. Lelewela, PEN Klubu Warszawskiego, od wnuków i prawnuków Joachima Lelewela, najmłodsze z których, 6-letnia prawnuczka Wielkiego Patrioty pierwsza złożyła swój podpis pod uroczystym protokołem pożegnania zwłok Lelewela przez Stolicę. Po krótkim pobycie w stolicy, prochy zostaną przewiezione do Wilna.

 
Proponuję posty o podobnej tematyce:


Brak komentarzy: