Centralny Związek Młodzieży Wiejskiej SIEW

niedziela, 27 października 1929


      Z okazji odbywającego się w stolicy zlotu sfederowanych związków młodzieży wiejskiej, odbyło się 27 października 1929 r. w kościele garnizonowym nabożeństwo odprawione przez ks. kanonika Kalinowskiego. Po Mszy uformował się pochód złożony z trzech batalionów sfederowanych związków, w skład którego wchodziła kompania kolarska, obrony przeciwgazowej i oddział dziewcząt. Pochód, poprzedzony przez policję pieszą i konną z orkiestrą na czele, przeszedł ulicami miasta, udając się na Plac Marszałka Piłsudskiego, gdzie specjalna delegacja zlotu złożyła na płycie grobu Nieznanego Żołnierza piękny wieniec z żywego kwiecia. Z placu Marszałka Piłsudskiego uczestnicy zlotu udali się na Zamek, celem złożenia hołdu Głowie Państwa. Oddziały zlotowe ustawiły się na podwórcu zamkowym, na prawym skrzydle stanęli zaś delegaci sfederowanych związków młodzieży wiejskiej z całej Polski oraz oficerowie Przysposobienia Wojskowego.
      O godz. 11.15 wszedł na podwórze zamkowe Pan Prezydent Rzeczypospolitej w otoczeniu szefa kancelarii cywilnej pana Adama Lisiewicza, zastępcy szefa gabinetu wojskowego ppłk Wojciecha Fydy oraz adiutantów przybocznych: majora Kazimierza Jurgielewicza, rotmistrza Wacława Calewskiego oraz kapitana Bolesława Suszyńskiego, powitany przez przedstawicieli zlotu z posłem Karolem Polakiewiczem oraz panem Stanisławem Gieratem na czele. Po odebraniu raportu od komendanta zlotu, porucznika rezerwy Miłobędzkiego, Pan Prezydent przeszedł przy dźwiękach hymnu narodowego przed frontem ustawionej w ordynku młodzieży oraz odebrał hołd od delegatów z całej Polski. Pan Prezydent przez dłuższą chwilę zaszczycił rozmową delegatów, interesując się żywo pracami sfederowanych związków. Żegnany entuzjastycznie okrzykami „Niech żyje” przy dźwiękach hymnu narodowego, Pan Prezydent udał się do apartamentów zamkowych.
      Uczestnicy zlotu udali się następnie pochodem przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i Aleje Jerozolimskie do Belwederu, aby złożyć hołd Panu Marszałkowi Piłsudskiemu. W zastępstwie nieobecnego Pana Marszałka, przyjęli raport od uczestników zlotu panowie adiutanci, którzy jednocześnie odebrali adresy hołdownicze dla Pana Marszałka Piłsudskiego od przybyłych do stolicy sztafet kolarskich. Na zakończenie członkowie zarządu sfederowanych związków młodzieży wiejskiej złożyli swe podpisy w księdze pamiątkowej.

Proponuję posty o podobnej tematyce:
KONFERENCJE I ZJAZDY
PAN PREZYDENT MOŚCICKI
ROLNICTWO
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM

Brak komentarzy: