Policja na inauguracji III kadencji Sejmu

We wtorek 27 marca 1928 roku o godz. 17 minut 30 rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu Rzeczypospolitej III kadencji wybranego w wyborach powszechnych 4 marca 1928 r.
W ławach rządowych zasiedli: Wiceprezes Rady Ministrów (także poseł) Kazimierz BARTEL,
Minister Spraw Zagranicznych August ZALESKI (także senator),
Minister Spraw Wewnętrznych gen. Felicjan SŁAWOJ SKŁADKOWSKI,
Minister Skarbu Gabriel CZECHOWICZ (także poseł),
Minister Sprawiedliwości Aleksander MEYSZTOWICZ,
Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Gustaw DOBRUCKI,
Minister Komunikacji Paweł ROMOCKI (także poseł),
Minister Poczt i Telegrafów Bogusław MIEDZIŃSKI (także poseł),
Minister Przemysłu i Handlu Eugeniusz KWIATKOWSKI (także poseł),
Minister Rolnictwa Karol NIEZABYTOWSKI (także senator),
Minister Robót Publicznych Jędrzej MORACZEWSKI,
Minister Pracy i Opieki Społecznej Stanisław JURKIEWICZ,
Minister Reform Rolnych Witold STANIEWICZ.

Na salę wchodzi Prezes Rady Ministrów Marszałek Polski Józef PIŁSUDSKI. Z foteli posłów komunistycznych padają okrzyki, zwrócone przeciwko Rządowi. Inni posłowie głośno pytają: „Ile pieniędzy Panowie dostali z Moskwy za te okrzyki ?”. jeden z posłów komunistycznych woła> „A ile pieniędzy dostała „Jedynka” na wybory ?”

Prezes Rady Ministrów:
Panowie będą wyrzuceni z sali. (Okrzyki ponawiają się. Głos: „Macie na sumieniu oszustwa wyborcze).
Prezes Rady Ministrów:
Panowie będą wyrzuceni z sali. (Po chwili, gdy okrzyki się powtarzają.) Panowie będą wyrzuceni z sali.
(Wchodzi policja od strony foteli, zajętych przez komunistów i usuwa kilku posłów. Ogólna wrzawa. Poseł Henryk WYRZYKOWSKI: Policja na sali ? Długotrwałe oklaski na sali i na galerii. Poseł Jan WOŹNICKI: Ładny początek. Poseł WYRZYKOWSKI: Hańba.)

Prezes Rady Ministrów:
Uprzedzam Panów, że ja nie będę urzędował przy krzykach i wtedy Sejmu nie otworzę. (Poseł WYRZYKOWSKI: „Urzędować, ale nie z policją”. Poseł Karol POLAKIEWICZ: „Urzęduje nie z policją, tylko z obywatelami. Cicho tam, nie przerywać”.)

W imieniu Pana Prezydenta Rzeczypospolitej !
Po raz trzeci od chwili odzyskania wolności zbiera się Sejm Rzeczypospolitej, a po raz drugi jej Senat. Pierwszy Sejm zaczynał obradować wtedy, gdy losy naszego Państwa były jeszcze bardzo niepewne, gdy o mury tego gmachu biły echa wojny, prowadzonej o nasze granice i odgłosy krwawych zmagań się naszych żołnierzy o prawo Polski do samodzielnego życia. U kolebki drugiego Sejmu stała blada jeszcze jutrzenka pokoju, ciężka troska o stan Skarbu Państwa, a chmury coraz to czarniejsze i coraz bardziej groźne zbierały się wówczas nad naszym życiem gospodarczym.
Panowie macie rozpocząć swą pracę w momencie po wielokroć szczęśliwszym. Pierwszy Sejm obradował podczas wojny, drugi rozpoczynał swą działalność wtedy, gdy nasza praca pokojowa była dopiero w zarodku. Dziś bardzo znacznie i skutecznie praca ta została naprzód posunięta.
Przez ogólną opinię została należycie oceniona nasza gorliwa współpraca w utrwalaniu i wzmacnianiu dzieła powszechnego pokoju. Przyjaźń specjalna, która łączy Polskę z Francją i Rumunią, daje nam tym większą pewność w naszej pracy pokojowej, że nikomu ona nie zagraża, a daje rękojmię dłuższej wspólnej pracy w zawiłych i cięższych zagadnieniach.
Rząd nasz za swe specjalne zadanie postanowił sobie biec z wysiłkiem pokojowego i zgodnego współżycia tam, gdzie o to ułożenie stosunków najtrudniej, gdyż prawem było dotąd, że najwięcej jest sporów nie gdzie indziej, jak między sąsiadami. Utrwalenie się stosunków międzynarodowych, znikniecie tak jeszcze do niedawna usprawiedliwionych obaw o stan Skarbu Państwa, usunięcie grozy ciążącej jeszcze przed 2 laty nad naszym życiem gospodarczym stwarzają pomyślne warunki dla rozważnej i spokojnej pracy Panów. Tym bardziej będzie więc Panom zużyć swe siły dla podniesienia moralnej i materialnej kultury, tak silnie u nas zaniedbanej, nie z naszej, lecz z obcej winy.
Życzę Panom, byście czas umieli wyzyskać dla poprawienia powszechnie odczuwalnych wad naszego ustroju państwowego, bez którego siły z żadnymi trudnościami uporać się nie będziemy w stanie.
Życzę Panom, byście z najlepszą wolą, licząca się z realnymi potrzebami życia, szukali rozwiązania wielkiego zagadnienia harmonijnego współdziałania władz Państwa i to zarówno przez położenie nowych podstaw prawnych w tej dziedzinie, jak i przez zdrowe obyczaje codziennego życia. Wreszcie życzę Panom w waszej pracy owocności, którą osiągnąć można, jak w każdej zresztą ludzkiej działalności tylko wtedy, gdy wysiłki swoje i uwagę kieruje się na rzeczy istotne.
Podpisane przez Pana Prezydenta.
W imieniu pana Prezydenta ogłaszam Sejm za otwarty.
Według ustanowienia Pana Prezydenta porządek dzienny dzisiejszego posiedzenia ma być:
1) przeprowadzenie ślubowania posłów,
2) wybór Marszałka Sejmu.
Według woli i mniemania pana Prezydenta przewodniczyć zebraniu będzie pan poseł Jakub BOJKO (lat 71). Proszę Pana Posła o zajęcie miejsca.
Jako prezes Gabinetu zaświadczam, że pan poseł Bojko złożył i podpisał ślubowanie poselskie na ręce Pana Prezydenta w mojej obecności dzisiaj na Zamku.
Przewodniczący poseł BOJKO:
Wysoka Izbo ! Powołany zostałem tytułem starszeństwa do czynności tymczasowego marszałka Sejmu. Dziś w południe złożyłem ślubowanie na ręce pana Prezydenta Rzeczypospolitej w obecności Prezesa Rady Ministrów Marszałka PIŁSUDSKIEGO.
Na sekretarzy zapraszam najmłodszych wiekiem panów: Piotra KOSIBĘ (lat 27) i Władysława PRAGĘ (lat 26) i proszę ich ażeby zajęli miejsca w prezydium.
Przystępujemy do ślubowania poselskiego według art. 20 Konstytucji. (Poseł Fabian JEREMICZ: Złożyłem formalny wniosek o odroczenie dzisiejszego posiedzenia, ponieważ niektórzy posłowie są w więzieniu i nie mogą złożyć przysięgi. Poseł Jan WOŹNICKI: Proszę o głos w sprawie formalnej).

Poseł BOJKO:
Nie mogę jeszcze udzielić głosu, bo Panowie nie są posłami, gdyż nie złożyli ślubowania. (Poseł Henryk WYRZYKOWSKI: Jesteśmy posłami !

Większość posłów następnie ślubowała.

Proponuję posty o podobnej tematyce:
MARSZAŁEK PIŁSUDSKI
PARLAMENT
POLICJA
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY



Brak komentarzy: