Bójka i strzelanina na kongresie PIASTA w Poznaniu

17 listopada z okazji 10-lecia istnienia poznańskiej organizacji wojewódzkiej odbył się w Poznaniu Kongres Polskiego Stronnictwa Ludowego „PIAST”. Na Kongres przybyli poseł Wincenty WITOS, senator Wiktor KULERSKI oraz posłowie PIASTA z Wielkopolski.
Kongres rozpoczął się nabożeństwem w kościele św. Marcina o godz. 9 rano. Po mszy, małymi grupkami ludowcy udali się do sali Belwederu przy ul. Marszałkowskiej. O godz. 11 obrady Kongresu rozpoczęły się przemówieniami powitalnymi. Podczas jednego z nich, gdy mówca wzniósł okrzyk na cześć Witosa, powstała niesłychana wrzawa i odezwały się gromkie okrzyki „Precz z Witosem”. Zebrani powstali z miejsc i w pewnej chwili spośród włościan posypały się w stronę stołu prezydialnego zgniłe jajka oraz butelki napełnione salmiakiem. Jedna z butelek trafiła posła Jana NOSKA w czoło, zalewając oczy niebezpiecznym płynem - posłowi grozi nawet utrata wzroku. Równocześnie zaczęto strzelać w powietrze.
Poseł Witos, uciekając z sali w otoczeniu grupki zwolenników, przewrócił sztandar okręgowego zarządu partii. Wrzawa wzmagała się, doszło do bójek na laski i krzesełka.
Ne salę wtargnęła policja, starając się przywrócić porządek. Gdy próby te zakończyły się fiaskiem, władze bezpieczeństwa kongres rozwiązały. Podczas gdy uczestnicy Kongresu opuszczali salę, poseł Mieczysław MICHAŁKIEWICZ, próbując zatrzymać wychodzących krzyknął „Precz z Rządem”. Grupa działaczy Piasta rzuciła się na posła Michalkiewicza, któremu jednak pod osłoną Straży porządkowej udało się uciec na zewnątrz.
Podczas zajść poturbowano wiele osób, których musiało opatrywać pogotowie. Wzburzenie włościan było bardzo wielkie. Wracający z Kongresu grupkami działacze napotkawszy patrol policyjny zaczęli wznosić okrzyki „Niech żyje”. Zatrzymano 12 osób, wobec których policja prowadzi dochodzenie.

 
Proponuję posty o podobnej tematyce:
PARTIE I STRONNICTWA POLITYCZNE
ROCZNICE
POZNAŃ I WIELKOPOLSKA
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM

Brak komentarzy: