Omnipotencja Pana Ministra

Środa, 20 listopada

     W środę przejechał przez Kraków Pan Minister Poczt i Telegrafów Ignacy BOERNER, udając się do Tarnowa. W drodze do Tarnowa towarzyszył Panu Ministrowi wojewoda krakowski dr Mikołaj KWAŚNIEWSKI. Na stacji w Tarnowie powitali Pana Ministra: starosta Juliusz MAROSSANYI, reprezentanci władz miejskich, przedstawiciele przemysłu naftowego z prezesem Wiktorem HŁASKO na czele oraz starosta grybowski pan Stanisław OLSZEWSKI. Po powitaniu Pan Minister udał się do Jeżowa w powiecie grybowskim na uroczystość uruchomienia szybu naftowego im. płk BOERNERA. W uroczystości tej wzięli udział przedstawiciele okolicznej ludności oraz ziemiaństwa. Po otwarciu szybu Pan Minister wraz z zaproszonymi gośćmi udał się do Glinnika Mariampolskiego w powiecie gorlickim. Na granicy powiatu powitał Pana Ministra zastępca starosty gorlickiego pan WOŹNIAK.
      W Glinniku Pan Minister dokonał otwarcia robotniczego kinoteatru w zabudowaniach rafinerii ropy. Następnie Pan Minister przyjął delegację miasta Gorlic, która przedstawiła mu prośby w sprawie przywrócenia lokalnych połączeń kolejowych. Z kolei odbył się bankiet, podczas którego wygłosił przemówienie Pan Minister, a po nim prezes Hłasko i przedstawiciele przemysłu naftowego. O godz. 15.40 Pan Minister, żegnany przez dyrekcję koncernu małopolskiego, powrócił do Tarnowa, skąd pociągiem nocnym odjechał przez Kraków do Warszawy.

Przypadkiem Pan Minister zakończył swą karierę wojskową (saper) w roku 1928 ze stopniem pułkownika. I jako saper potrafił załatwić wszystko - kinoteatr, lokalne pociągi i żeby ropa tryskała wysoko. Proponuję posty o podobnej tematyce:
PRZEMYSŁ NAFTOWY
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM

Brak komentarzy: