Bić, jak socjalista socjalistę w Pruszkowie

W Pruszkowie odbył się 16 grudnia wiec Polskiej Partii Socjalistycznej, na którym zapowiedziane było przemówienie posła Adama PRAGIERA. Przybyli na zgromadzenie przeciwnicy polityczni posła przerwali natychmiast wystąpienie parlamentarzysty. Gdyż rozpoczął on krytykować poczynania rządu, a szczególnie Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Na trybunę posypały się kamienie, więc poseł Pragier schował się i piechotą chciał dojść do dworca kolejki podmiejskiej, łączącej Pruszków z Warszawą. Po drodze, w pobliżu szpitalach w Tworkach napadło na niego kilkunastu osobników i poraniło go dotkliwie laskami i kolbami rewolwerów.
Jednym z zatrzymanych natychmiast potem przez policję napastników okazał się niejaki Błażej PŁOCHOCKI, komendant milicji partyjnej PPS -d. frakcji rewolucyjnej. Poseł po opatrzeniu w szpitalu w Tworkach odwieziony został do Warszawy.
 Błażej Płochocki został potem "gwiazdorem filmowym" występując w epizodycznej rólce filmu "Dziesięciu z Pawiaka" w 1931 r. Też było o socjalistach i to rewolucyjnych.
 
Proponuję posty o podobnej tematyce:
PARTIE I STRONNICTWA POLITYCZNE
OPOZYCJA ANTYSANACYJNA
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM


Brak komentarzy: