16 maja 1929 roku o godz. 10-tej odbyło się uroczyste otwarcie Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu. Akt otwarcia, dokonany przez Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, odbył się w olbrzymim westybulu reprezentacyjnym, wypełnionym szczelnie przez z górą 2000 osób.
Już po godz. 9-ej poczęli się zbierać w westybulu uczestnicy uroczystego aktu.
Przybywali więc kolejno: członkowie Rządu z P. Prezesem Rady Ministrów dr. Świtalskim na czele, członkowie Korpusu Dyplomatycznego z Warszawy z J. E. Nuncjuszem apostolskim Marmaggim i ambasadorem Francji Larochem na czele; przybył również b. poseł angielski w Warszawie p. Max Müller, oraz wszyscy attaches wojskowi placówek dyplomatycznych w Warszawie. Licznie reprezentowane były sfery finansowe z p. prezesem Banku Polskiego dr. Wróblewskim i doradcą finansowym p. Dewey`em. Ciało ustawodawcze reprezentowało liczne grono posłów i senatorów z wicemarszałkiem Sejmu Czetwertyńskim i marszałkiem Senatu Szymańskim. Następnie obecni byli przedstawiciele sfer ziemiańskich, przemysłowych i handlowych, dalej nauki, sztuki, literatury i prasy. Obecni byli dalej przedstawiciele Rady Głównej, dyrekcji zarządu Wystawy, oraz Komisarz rządu do spraw Wystawy minister Bertoni.
Krótko przed godziną 10-tą przybył do westybulu J. E. Kardynał prymas Hlond, a punktualnie o godz. 10-ej powitany dźwiękami hymnu narodowego i okrzykiem „niech żyje”, wszedł Pan Prezydent z p. Mościcką. Pana Prezydenta wprowadził do sali prezes Rady Głównej, prezydent Ratajski i naczelny dyrektor zarządu Wystawy dr. Wachowiak. Panu Prezydentowi towarzyszył Wojewoda Poznański Dunin – Borkowski, szefowie Kancelarii Cywilnej i Gabinetu Wojskowego, oraz szef Protokołu Dyplomatycznego p. Romer. Pan Prezydent zajął następnie miejsce na estradzie bogato udekorowanej zielenią, mając po prawej stronie p. Mościcką, oraz P. Prezesa Rady Ministrów dr. Świtalskiego i jego małżonkę, po lewej zaś J. E. ks. Prymasa Hlonda, marszałka Senatu Szymańskiego i wicemarszałka Czetwertyńskiego. Po przeciwnej stronie estrady zajęli miejsce członkowie Rządu.
Uroczystość rozpoczął chór Koła Śpiewackiego polskiego i chór im. Chopina, który z towarzyszeniem orkiestry odśpiewał hejnał Powszechnej Wystawy Krajowej.
Następnie zabrał głos Prezydent Rady Głównej P. W. K. p. Cyryl Ratajski.
Z kolei przemawiał prezes zarządu P. W. K. dr. Wachowiak.
Na przemówienia te raczył odpowiedzieć Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, jak następuje:
(…..)
Następnie Pan Prezydent Rzeczypospolitej wraz z otoczeniem przeszedł przez westibul do drzwi, prowadzących do hali przemysłu włókienniczego, i tam przeciął wstęgę, otwierając tym aktem Wystawę. Po otwarciu Wystawy, Pan Prezydent wraz z otoczeniem, oprowadzany przez przedstawicieli Zarządu Wystawy, udał się na jej zwiedzanie.
Dokonawszy otwarcia wystawy , P. Prezydent Rzeczypospolitej przeszedł kolejno pawilony przemysłu włókienniczego, chemicznego, elektrotechnicznego, papierniczego, poczem zwiedził pawilon m. Lwowa i przez wieżę górnośląską udał się do pawilonu Monopoli Państwowych i Mennicy Państwowej, wreszcie przez pałac przemysłu metalowego do hali ciężkiego przemysłu, w której witali Go prezesi poszczególnych grup ciężkiego przemysłu, dyrektorowie hut i kopalń oraz szereg inżynierów. Z terenu A. udał się Pan Prezydent Rzeczypospolitej autem przez teren B., na którym znajduje się gmach rządowy, a następnie na tereny zachodnie, gdzie mieści się wystawa organizacji rolniczych i przemysłu rolniczego. Między innymi Pan Prezydent zwiedził pawilon łowiectwa, a następnie obejrzał chlewnie i obory wzorowego gospodarstwa oraz pawilon sztucznych nawozów, wzniesiony przez Państwową Fabrykę w Chorzowie. Następnie Pan Prezydent powrócił na tereny wschodnie, na których zwiedził pawilon prasy i pawilon emigracji polskiej. U wejścia do tego pawilonu powitał Pana Prezydenta prof. Ropp, po czym przemówił do Pana Prezydenta p. Wacław Sieroszewski, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Związku Narodowego w Ameryce, który to Związek w pawilonie emigracji urządził jedno z największych stoisk. Po wpisaniu się do księgi pamiątkowej Związku Narodowego w Ameryce i po szczegółowym zwiedzeniu pawilonu, Pan Prezydent Rzeczypospolitej zatrzymał się przy stoisku polaków w Szwajcarii, gdzie p. dr. Henryk Opieński, prezes komitetu organizacyjnego tego działu, pokazał m.in. eksponaty tamtejszego wychodźstwa i plan wynalazku inż. Ignacego Mościckiego. Jest to wynalazek Pana Prezydenta Rzeczypospolitej.
Po zwiedzeniu wystawy, na zaproszenie Rady Głównej oraz zarządu P. W. K., o godz. 14 udał się Pan Prezydent Rzeczypospolitej w otoczeniu całego rządu z P. Prezesem Rady Ministrów Świtalskim na czele do sali reprezentacyjnej centralnej restauracji P. W. K., gdzie już przedtem na zaproszenie organizatorów zebrało się przy biesiadnych stołach około 700 obywateli Rzeczypospolitej, przybyłych ze wszystkich krańców Polski na otwarcie Wystawy. Wchodzącego Pana Prezydenta powitała orkiestra hymnem narodowym. Uczestnicy śniadania powstali z miejsc, głośno manifestując na część Pierwszego Obywatela Rzeczypospolitej. Przy deserze pierwszy toast na część Pana Prezydenta wygłosił prezydent miasta Poznania i zarazem prezes Rady Głównej P. W. K. p. Cyryl Ratajski. Następnie zabrał głos, toastując na część Rządu Rzeczypospolitej prezes zarządu P. W. K. dr. Wachowiak. W dalszym ciągu przemawiał w języku francuskim wiceprezes zarządu P. W. K. p. radca Stanisław Robiński.
Odpowiadał mu nuncjusz stolicy apostolskiej msg. Marmaggi, którego przemówienie wywołało na sali wielki entuzjazm.
(…..........)
Po śniadaniu Pan Prezydent Rzeczypospolitej, żegnany hymnem narodowym i głośnymi okrzykami „Niech żyje”, odjechał do swym apartamentów na Zamku.
Uroczystości dnia zakończył raut, wydany na Zamku przez Pana Prezydenta Rzeczypospolitej i p. Mościcką. Raut zgromadził olbrzymie tłumy zaproszonych osób, w tej liczbie członków Rządu z P. Prezesem Rady Ministrów dr. Świtalskim na czele, korpus dyplomatyczny z nuncjuszem Marmaggim, jako dziekanem, przedstawicieli nauki, sztuki, przemysłu, handlu i społeczeństwa wszystkich dzielnic Rzeczypospolitej.
Zestawienie wystawców uznanych za najlepszych na PeWuKa znajdziecie Państwo na moim blogu w:
|
2 komentarze:
Witam,
czy ma Pan może treść przemowy prezydenta Mościckiego podczas otwarcia PWK? Gdzie można ją zdobyć ewentualnie?
Witam,
czy ma Pan może treść przemowy prezydenta Mościckiego podczas otwarcia PWK? Gdzie można ją zdobyć ewentualnie?
Prześlij komentarz