Stanisława WALASIEWICZÓWNA miała szczęście - w roku 1930 nie było Internetu

 

Z Ameryki nadeszła w marcu 1930 roku sensacyjna wiadomość, która uderzyła, jak grom z jasnego nieba, w Polski Komitet Olimpijski.
Oto doskonała lekkoatletka Stanisława WALASIEWICZÓWNA, przebywająca w Ameryce, wniosła do sądu stanowego w Cleveland podanie o przyznanie jej prawa obywatelki Stanów Zjednoczonych. Zawodniczka polska pragnie bowiem na Olimpiadzie w Los Angeles w 1932 roku startować jako obywatelka tego kraju.
W roku 1929 doskonała ta lekkoatletka przebywała przez pewien czas w Polsce i dla naszych barw odniosła cały szereg pierwszorzędnych sukcesów. Na początku roku 1930 panna Stanisława w różny sposób unikała startowania w barwach biało – czerwonych. Gdy sprawa zmiany obywatelstwa się skomplikowała, panna Stanisława postanowiła wystąpić w reprezentacji Polski na III Światowych Igrzyskach Kobiet w Pradze, gdzie zwyciężyła na trzech dystansach krótkich.
Stanisława WALASIEWICZÓWNA startowała także kilkakrotnie w barwach USA i występując w tych wypadkach pod przybranym nazwiskiem (Stella WALSH) odnosiła również wspaniałe sukcesy, ustalając nawet dwa rekordy światowe.
Ostatecznie jednak panna Stanisława startowała w Los Angeles w polskich barwach, zdobywając tam, w biegu na dystansie 100 metrów, pierwszy złoty medal dla Polski. Z pewnością przyczyniły się do tego kłopoty z uzyskaniem obywatelstwa amerykańskiego – panna WALASIEWICZÓWNA osiągnęła pełnoletność (21 lat) dopiero w 1932 roku.
Jestem ciekaw, jak wyglądałyby komentarze Szanownych Internautów, gdy wspaniała sieć funkcjonowała w latach trzydziestych tamtego wieku. Stawiam orzechy przeciwko frankom szwajcarskim, że wgnietliby w glebę pannę S.W. Podobnie jak inną pannę chorągwianą naszą olimpijską – Agnieszkę R. Nie chcieć zdobyć medalu dla Polski !!! Toż to horrendum.
Ponadto jeszcze jedna paralela z Olimpiadą w Londynie – problem obojnactwa w sporcie. Przypominam, iż właśnie taki przypadek zdarzył się pannie Stanisławie (lub po mężu – Stelli Walsh Olson, obywatelki Stanów Zjednoczonych), u której po tragicznej śmierci w 1980 roku stwierdzono ten stan oraz chromosom męski Y. Po kilkuletniej dyskusji nie podjęto decyzji o ewentualnym odbiorze złotego medalu oraz wielu rekordów światowych. 

Nowy Jork, 25 marca 1930 r.


Proponuję posty o podobnej tematyce:
SPORT
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY
jerzy@milek.eu.orgBrak komentarzy: