Krwawy zatarg w zakładach metalowych w Ostrowcu

9 czerwca 1926 r. w zakładach metalurgicznych w Ostrowcu (powiat opatowski) zatarg między zarządem fabryki a robotnikami spowodował interwencję policji, która użyła broni palnej. W wyniku strzelaniny zginęło pięć osób, w tym jeden policjant.
Robotnicy wysunęli postulat podwyższenia zarobków o 30% oraz usunięcia jednego z członków dyrekcji. Zarząd zaproponował podwyżkę płac o 14%, co zostało zaakceptowane przez przedstawicieli załogi, natomiast w sprawie usunięcia dyrektora zarząd oświadczył, iż sprawy personalne pozostają w wyłącznej gestii właścicieli i dyrekcji.
Tłum niezadowolonych robotników podszedł pod siedzibę posterunku policji i próbował wedrzeć się do budynku prawdopodobnie w celu rozbrojenia funkcjonariuszy. Z tłumu podobno padły pierwsze strzały rewolwerowe w kierunku posterunku. Policja odpowiedziała kilkoma salwami, natomiast starosta opatowski zażądał pomocy wojska stacjonującego w Sandomierzu. Na miejsce wydarzeń przybył natychmiast wojewoda kielecki Ignacy MANTEUFEL.
Informacja o przybyciu posiłków rozproszyła agresywny tłum. Oddział policji podczas przemarszu przez miasto nie napotkał ognisk oporu i nie musiał uciekać się do ponownego użycia broni. O godz. 20 zapanował spokój. Patrole policyjne przeczesują Ostrowiec w poszukiwaniu prowodyrów zdarzeń.
W związku ze strzelaniną pan minister spraw wewnętrznych delegował do Ostrowca inspektora do spraw bezpieczeństwa MACKIEWICZA. Trwa intensywne śledztwo.

Ignacy MANTEUFEL (rocznik 1875) był wojewodą kieleckim od 24 maja 1924 do swej nagłej śmierci 17 sierpnia 1927 r.

 
Proponuję posty o podobnej tematyce:
KIELCE I WOJEWÓDZTWO
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY

Brak komentarzy: