Kornel MAKUSZYŃSKI i Bruno WINAWER - mistrzowie pióra oraz brydża

Bruno WINAWER

 

Kornel MAKUSZYŃSKIW połowie czerwca 1930 roku miał odbyć się w Wiedniu wielki, międzynarodowy turniej brydżowy. Pomimo braku w Polsce organizacji brydżowej i tradycji występów na arenie europejskiej, postanowiono, iż do Wiednia polska reprezentacja musi wreszcie pojechać, gdyż przecież wówczas brydż był dosłownie „sportem narodowym”, przynajmniej w kręgach polskiej elity kulturalnej i społecznej, o korpusie oficerskim i generalskim nie wspominając

Do reprezentacji naszego kraju wybrano więc w kwietniu, po licznych debatach i sporach, cieszących się sławą najlepszych warszawskich graczy - dwóch znanych literatów – Kornela MAKUSZYŃSKIEGO oraz Bruno WINAWERA. Był jednakże pewien szkopuł – obaj panowie pisarze nie mieli najlepszego, łagodnie mówiąc, mniemania o zdolnościach karcianych swego przyszłego partnera przy wiedeńskim stoliku.
Jak głosiła plotka, jeden drugiemu zarzucał w towarzystwie, jak i przy zielonym stoliku, zupełną ignorancję w tej grze intelektualistów.
Podobno Kornel MAKUSZYŃSKI, gdy rozmowa schodziła na tematy karciane, i mowa była o WINAWERZE jako graczu, nazywał go „fuszerem” i „partaczem”, a WINAWER odwzajemniał się, w przypadku jakiejś spektakularnej partii konkurenta, cytowaniem branżowego przysłowia: „Gęś proboszcza ograła, kiedy kartę miała”.
Ostatnio dwaj mistrzowie pióra i stolika brydżowego spotkali się w kawiarni „Ziemiańskiej” podczas gry. Bruno WINAWER zjadliwie zapytał się MAKUSZYŃSKIEGO:
Mój drogi Kornelu! Czy lubisz grać w brydża ?
Owszem, nawet bardzo”
To czemu się wreszcie nie nauczysz grać ?”

Oczywiście, jak to między wirtuozami bywa. 
Proponuję posty o podobnej tematyce:
KULTURA
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY
jerzy@milek.eu.org

Brak komentarzy: