Dziennikarze zawsze przesadzają

Do Redakcji „Gazety Warszawskiej
w miejscu, Zgoda 5


      W związku z zamieszczonym w dniu 13 lipca 1929 r. artykułem „Oddać 38.000 złotych” proszę na podstawie art. 30 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 10 maja 1927 r. o prawie prasowem o zamieszczenie następującego sprostowania: Nie jest prawdą, jakoby Najwyższa Izba Kontroli nadesłała do Ministerstwa Poczt i Telegrafów pismo, zawiadamiające, że Minister Poczt i Telegrafów pan Bogusław MIEDZIŃSKI ma zwrócić do Skarbu 38.000 zł, które rzekomo wydał nielegalnie na niewiadome cele. Nieprawdą jest również jakoby „zainterpelowany pan Miedziński” odmówił wszelkich bliższych wyjaśnień, dowodząc, że „skoro to mają być wydatki inne, to mogą być takie, jakie uzna Ministerstwo, a spowiadać się przed nikim nie potrzebuję”.
      Natomiast prawdą jest:
  1. Z chwilą zakwestionowania przez Departament Najwyższej Izby Kontroli prawidłowości tych wydatków, względnie sposobu wyrachowania się z nich, Ministerstwo Poczt i Telegrafów po porozumieniu się z Ministerstwem Skarbu wniosło odwołanie do kolegium NIK, oparte na tym, że na czynienie zakwestionowanych wydatków oraz sposób wyrachowania się z nich, jako funduszu „do dyspozycji”, Ministerstwo Poczt i Telegrafów posiadało zgodę Ministerstwa Skarbu,
  2. Prawdą jest dalej, że sprawa odwołania Ministerstwa Poczt i Telegrafów od orzeczenia Kolegium Departamentu III o wydatkach z par. 8 rozdział I budżetu Poczt i Telegrafów „Inne wydatki” była przedmiotem rozważań Kolegium NIK, które postanowiło ustalić następujące zasady:
Kolegium NIK stwierdza:
  1. Objęte w § 8 budżetu (Inne wydatki) kredyty na fundusz reprezentacyjny nie mogą być uważane za fundusz dyspozycyjny, a zatem podlegają ścisłemu wyliczeniu się z równoczesnym zastrzeżeniem, iż winny one obejmować jedynie wydatki, związane nie z osobą Ministra, lecz z reprezentowanym przez niego Rządem.
  2. Kredyty powyższe winny być, jako takie, uwidocznione w budżecie, a przynajmniej wymienione, jako takie w rubryce objaśnień do właściwego paragrafu każdorazowego preliminarza.
  3. Aczkolwiek w danym przypadku kredyty te nie zostały specjalnie wymienione ani w preliminarzu budżetowym, ani w samym budżecie, to jednak wobec zgodnego stwierdzenia Ministrów Skarbu oraz Poczt i Telegrafów i przyjęcia paragrafu w ustawie skarbowej na rok 1927/28, nie należy kwestionować ani przeznaczenia ich części, ustalonej rzeczonym stwierdzeniem, na fundusz reprezentacyjny, ani wydatków na ten cel w granicach, ustalonych w powyższy sposób”.

Ponadto uznając pewne kwoty, jako usprawiedliwione dokumentami, Kolegium NIK zatwierdziło zakwestionowanie za okres 1926/27 i trzy kwartały 1927/28 wydatków na sumę 15.225 złotych.

Minister Poczt i Telegrafów: (---) Boerner.



Znaczy się jest wszystko O.K. - to wierutne kłamstwo, że Minister balował za 38.000 zł. Tego było tylko 15 tysięcy z groszami. Chyba.




Proponuję posty o podobnej tematyce:
AFERY A.D. 1929
RZĄD PREMIERA BARTLA
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM

Brak komentarzy: