Wilno - Ostra Brama

ŚRODA, 25 września 1929 r.




      Na granicy województwa wileńskiego powitał Pana Prezydenta wojewoda Władysław Raczkiewicz, który na zaproszenie Pana Prezydenta siadł do Jego samochodu i towarzyszył Mu do Wilna. Przejazd ten był imponujący. Specjalnie wspaniale wyglądał przejazd orszaku pod miastem, gdzie na przestrzeni 6 kilometrów ustawione były organizacje i młodzież, która oświetlała przez cały czas drogę pochodniami.
      Wilno jeszcze w przeddzień przyjazdu Głowy Państwa przystąpiło do strojenia swych starożytnych murów we flagi, girlandy i portrety Pana Prezydenta. Na Górze Zamkowej i na frontonach gmachów publicznych założono specjalne instalacje elektryczne i transparenty, a wieczorem miasto zajaśniało tysiącami świateł. Iluminowano także górę Trzech Krzyży. Widok był imponujący, tłumu wyległy na ulice. Wzdłuż trasy przejazdu Pana Prezydenta stały szpalery z płonącymi pochodniami. Od traktu oszmiańskiego do dworca kolejowego tworzyła kilkukilometrowe szpalery młodzież szkół powszechnych. Na Ostrobramskiej zapalono mnóstwo czerwonych lampionów. O godz. 20.00 nadjechał Pan Prezydent samochodem w towarzystwie wojewody i świty.
      Przy dźwiękach hymnu narodowego Pan Prezydent Rzeczypospolitej przeszedł przed frontem kompanii honorowej 1 Pułku Legionów, po czym wśród entuzjastycznych okrzyków publiczności podszedł ku Ostrej Bramie. Pan Prezydent przeszedł dookoła placu, witany przez oczekujące tam reprezentacje. Pan wojewoda przedstawił Panu Prezydentowi szefów władz i urzędów. Następnie witali Pana Prezydenta: Pan Minister Witold Staniewicz, były Minister Aleksander Meysztowicz, Pan Marszałek Senatu prof. Szymański, posłowie i senatorowie z Panami Janem Piłsudskim, Marianem Kościałkowskim i senatorem Witoldem Abramowiczem, dalej generalicja z inspektorem armii Stefanem Dąb-Biernackim i szefem departamentu Ministerstwa Spraw Wojskowych gen. Stanisławem Rouppertem, duchowieństwo prawosławne z arcybiskupem Teodozjuszem oraz duchowieństwo wszystkich innych wyznań, żydowska gmina wyznaniowa, Senat Uniwersytetu Stefana Batorego z rektorem ks. Czesławem Falkowskim, powstańcy 1863 roku, komitet 13 Zjazdu lekarzy i przyrodników z prof. Aleksandrem Januszkiewiczem i prof. Kornelem Michejdą, ziemiaństwo, Syndykat Dziennikarzy wileńskich, organizacje rolnicze i gospodarcze.
      Pan Prezydent przeszedł wzdłuż szeregów Strzelca, harcerstwa, sokołów, legionistów, hallerczyków, dowborczyków, związku oficerów i podoficerów rezerwy i przy biciu dzwonów wszedł do Ostrej Bramy. Tu powitał Pana Prezydenta metropolita wileński ks. arcybiskup Romuald Jałbrzykowski w otoczeniu licznego kleru. Kaplica z Cudownym Obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej była rzęsiście oświetlona elektrycznością i mnóstwem świec.
      Pan Prezydent wszedł krużgankiem do kaplicy nad Ostrą Bramą i przyklęknąwszy modlił się przed Cudownym Obrazem. Głowę Państwa przywitał ks. arcybiskup Romuald Jałbrzykowski, składając Panu Prezydentowi hołd i zanosząc za przyczyną Matki Boskiej Ostrobramskiej modły do Stwórcy o pomyślność Najjaśniejszej Rzeczypospolitej i Jej Prezydenta. Wyszedłszy ze wspaniale udekorowanej kaplicy, Pan Prezydent przeszedł wraz z otoczeniem wśród szpaleru korporantów Uniwersytetu Stefana Batorego do samochodu. Przed i za samochodem jechał szwadron honorowy 13 Pułku Ułanów nowowilejskich. Pan Prezydent odjechał ulicami Wielką i Zamkową do pałacu reprezentacyjnego, w którym zamieszkał.
      Wszystkie ulice, którymi przejeżdżał Pan Prezydent, jak też sąsiednie uliczki i place przepełnione. W ciągu całego czasu ustał wszelki ruch, nawet pieszy. Balkony domów pięknie ustrojone i pełne publiczności. Tak samo okna sklepowe, w których widniały portrety Pana Prezydenta Mościckiego.

 

Proponuję posty o podobnej tematyce:
PAN PREZYDENT MOŚCICKI
WILEŃSZCZYZNA
WOJSKO
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM

Brak komentarzy: