Środa, 25 września 1929
Zamek w Lidzie |
Pan Prezydent Rzeczypospolitej opuścił rano 25 września 1929 roku Nowogródek, udając się przez Lidę do Wilna. Uroczyste pożegnanie Dostojnego Gościa odbyło się w sali recepcyjnej województwa. Po drodze do Lidy zatrzymał się Pan Prezydent w hucie szkła „Niemen” Stollego, która znana jest z wyrobów eksportowanych do Belgii i Turcji, witany serdecznie przez dyrekcję i robotników. Pan Prezydent z ciekawością zwiedził hutę, specjalnie interesując się wyrobem izolatorów telefonicznych dla Ministerstwa Poczt i Telegrafów. Następnie Pan Prezydent z otoczeniem wsiadł do wagonika kolejki fabrycznej i odjechał ku brzegom Niemna. W chwili ruszania pociągu kolejki, poczęły krążyć nad torem eskadry samolotów 5 Pułku Lotniczego z Lidy i towarzyszyły Panu Prezydentowi aż do samego miasta. Wzdłuż toru ustawiły się oddziały przysposobienia wojskowego i tłumy mieszkańców. Na brzegu Niemna oczekiwał Pana Prezydenta Pan Minister Reform Rolnych Witold Staniewicz i zastępca dowódcy O.K. Gen. Jerzy Dobrodzicki.
Pan Prezydent obejrzał budowę mostu, prowadzoną przez 7 Pułk Saperów, po czym przesiadł się na prom. Dalszą drogę do Lidy odbył Dostojny Gość w samochodzie, witany wszędzie owacyjnie. O godz. 12.00 auto Pana Prezydenta, wśród syren fabrycznych i strzałów armatnich stanęło u bramy triumfalnej miasta Lidy. Tu zameldowali się dowódcy oddziałów wojskowych: płk Franciszek Alter, dowódca 77 Pułku Piechoty, ppłk Piotr Abakanowicz, dowódca 5 Pułku Lotniczego, major Ziemiański, dowódca 19 Pułku Piechoty. Pan Prezydent przeszedł przed frontem kompanii honorowej 77 Pułku, przy dźwiękach hymnu narodowego, po czym przywitany przez starostę Henryka Bogatkowskiego, wysłuchał mowy burmistrza Bergmana, przeszedł przed frontem oddziałów Strzelca, straży ogniowej i innych organizacji. Następnie Pan Prezydent przeszedł na plac ruin zamku Gedymina, gdzie ustawione były niezliczone delegacje z całego powiatu.
Do Pana Prezydenta serdecznie przemówił prezes związku osadników nowogródzkich Malski. W kościele odprawiono „Te Deum”, a następnie Pan Prezydent obecny był na posiedzeniu miejscowego banku ludowego. O godz. 13.00 Pan Prezydent udał się do budowanego gmachu miejskiej szkoły powszechnej imienia Prezydenta Gabriela Narutowicza i był obecny na jego poświęceniu. Po drodze młodzież zasypywała Pana Prezydenta kwiatami.
Po poświęceniu szkoły Pan Prezydent wziął udział w śniadaniu wydanym przez miasto Lidę w sali rekreacyjnej szkoły. W czasie deseru przemówienia wygłosili, składając wyrazy hołdu Panu Prezydentowi, ksiądz proboszcz Hipolit Bojaruniec, rabin Rabinowicz oraz burmistrz Rudolf Bergman. Po śniadaniu Pan Prezydent zwiedził wystawę w szkole rzemieślniczej, po czym odjechał do Bieniakoń, gdzie wziął udział w akcie poświęcenia szkoły powszechnej. Pan Prezydent raczył zezwolić, aby tej szkole nadano miano Prezydenta Mościckiego.
Przy wmurowywaniu aktu erekcyjnego pierwszą cegłę położył Pan Prezydent. Miła była chwila, gdy dziewczęta szkolne w bieli otoczyły wieńcem żywych kwiatów Dostojnego Gościa i w ten sposób odprowadziły do samochodu. W Bieniakoniach zwiedził także Pan Prezydent stację doświadczalną i był obecny na posiedzeniu wojewódzkiej komisji rolniczej. przy progu stacji doświadczalnej zgromadzili się przedstawiciele rolnictwa i władz miejscowych. W imieniu wileńskiego towarzystwa doświadczeń rolniczych przemówił w gorących słowach prezes Borowski.
Po krótkim odpoczynku Pan Prezydent udał się na posiedzenie komisji rolnej, na której Dostojny Gość wysłuchał szeregu referatów tyczących stanu rolnictwa na Wileńszczyźnie.
Proponuję posty o podobnej tematyce:
PAN PREZYDENT MOŚCICKI
WILEŃSZCZYZNA
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
1 komentarz:
W "Życiu Nowogródzkim" nr 133 z dnia 16 maja 1929 r., jest następująca informacja:
"Wczoraj bawil w Nowogrodku w drodze do Wołożyna zastępca dowódcy D.O.K. generał brygady Dobrodzicki".
Prześlij komentarz