Koleje na PeWuKa

wtorek, 23 kwietnia 1929

PeWuKa od strony zachodniej


      W Komitecie Wystawowym Ministerstwa Komunikacji, organizującym dział kolejowy do Powszechnej Wystawy Krajowej w Dyrekcji Kolei Państwowych w Poznaniu, wre usilna praca nad ostatecznymi przygotowaniami do Wystawy Krajowej. Komitet Ministerialny ukończył kwalifikowanie eksponatów we wszystkich 9 Dyrekcjach. Cięższe eksponaty zostały już dostarczone na miejsce w zeszłym tygodniu. Dnia 22 kwietnia Komitet Wystawowy wyjechał do Poznania, gdzie spotka się z delegatami wszystkich Dyrekcji, którzy specjalnymi wagonami przywiozą do Poznania drobne i bardziej precyzyjne eksponaty, wymagające specjalnej troskliwości przy przewożeniu.
      Pawilon Ministerstwa Komunikacji o wymiarach 3300 m. kw., mimo niesłychanie trudnych warunków atmosferycznych ubiegłej zimy i bieżącej wiosny, został w terminie ukończony. Obecnie odbywają się w nim prace dekoracyjne pod kierunkiem specjalnie zaangażowanego artysty – malarza. Niebawem Komitet Wystawowy wraz z Dyrekcją przystąpi do ustawiania eksponatów wewnątrz budynku, według z góry sporządzonych planów i szkiców. Ilość eksponatów sięga 300 sztuk, nie licząc znacznej ilości map, wykresów i fotografii. Obok pawilonu ustawiono pokaźną ilość parowozów i wagonów na 5 torach, ułożonych wzdłuż pawilonu. Wśród taboru kolejowego będą jednostki nieznane zupełnie jeszcze szerszym sferom, jak najnowszy typ parowozu osobowego serii OKI 27, przeznaczony do przewożenia pociągów podmiejskich, wagon żelazny pulmanowski 3 klasy, wagon jedwabniczy i inne wagony specjalnego przeznaczenia.
      W Warszawie artyści – malarze i rzeźbiarze kończą pracę nad wykonaniem map plastycznych i świetlnych itp. W końcu bieżącego miesiąca wszystko to będzie odesłane do Poznania i ustawione pod kierunkiem Komitetu Ministerialnego, który czyni wszelkie starania, aby pokaz Ministerstwa Komunikacji wypadł interesująco.
Proponuję posty o podobnej tematyce:
POLSKIE KOLEJE PAŃSTWOWE 1929
PEWUKA
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM

Brak komentarzy: