Grodno

26 września 1929 (czwartek)

Odsłonięcie pomnika Elizy Orzeszkowej w Grodnie


      Po południu udał się Pan Prezydent do Grodna. Na granicy województw nowogródzkiego i białostockiego pożegnał Pana Prezydenta wojewoda Zygmunt Beczkowicz, a powitał wojewoda Karol Kirst. Wsie i miasteczka, przez które przejeżdżał orszak Pana Prezydenta, były udekorowane, a ludność tłumnie składała hołd Głowie Państwa. W Skidlu powitali Pana Prezydenta przy bramie triumfalnej rada miejska, organizacje miejscowe, kompania Strzelca i przedstawiciele ludności. We wsi Obuchowicze ludność i osadnicy wojskowi. Żywiołowo i entuzjastycznie powitał Pana Prezydenta prastary gród Batorowy Grodno. Orszak Dostojnego Gościa, witany owacyjnie okrzykami „Niech żyje”, o godz7.20 wieczorem wjechał do miasta. Wzdłuż całej drogi ustawione były szpalery wojska i młodzieży z pochodniami. Miasto całe było iluminowane i bogato udekorowane. Szczególnie efektownie wyglądały zamki królów Stefana Batorego i Stanisława Augusta. Morze świateł, odbijających się w falach Niemna tworzyło fantastyczne wprost widowisko. W chwili wjazdu Pana Prezydenta artyleria oddała 21 strzałów armatnich. Przed bramą triumfalną Pan Prezydent wysiadł z samochodu. Panu Prezydentowi zameldował się gen. Franciszek Kleeberg, po czym powitał Go starosta grodzieński pan Robakiewicz.
      Po przyjęciu raportu od dowódcy kompanii honorowej 81 Pułku Strzelców Grodzieńskich i po przejściu przed jej frontem, Pan Prezydent był powitany przez radę miejską tarnopolskim obyczajem chlebem i solą. W imieniu miasta powitał Dostojnego Gościa prezydent miasta pan Antoni Rączaszek, wyrażając najwyższą radość, że ludności miasta danym jest witać wśród siebie przedstawiciela Majestatu Odrodzonej Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, oraz zakomunikował, że rada miejska, składając hołd Głowie Państwa, prosi Pana Prezydenta, aby raczył specjalnie odwiedzić Grodno na dłuższy czas. Następnie Pan Prezydent zbliżył się do dziatwy „Rodziny Wojskowej”, która wręczyła Mu kwiaty. Przedstawieni zostali Panu Prezydentowi szefowie urzędów państwowych, duchowieństwo katolickie, prawosławne z arcybiskupem Aleksym, reprezentanci innych wyznań, przedstawiciele związków, organizacji i społeczeństwa. Podczas swego pobytu Pan Prezydent przyjął delegację komitetu odsłonięcia pomnika ku czci Elizy Orzeszkowej, która zaprosiła Pana Prezydenta na uroczystość odsłonięcia pomnika w dniu 20 października 1929 roku. Żegnany owacyjnie przez ludność, opuścił Pan Prezydent mury Grodna, udając się do Warszawy.
      Pan Prezydent powrócił w nocy z soboty na niedzielę samochodem do stolicy w towarzystwie szefa gabinetu wojskowego płk Jana Głogowskiego oraz adiutantów przybocznych mjr Kazimierza Jurgielewicza i rotmistrza Wacława Calewskiego.



 

Proponuję posty o podobnej tematyce:
PAN PREZYDENT MOŚCICKI
POMNIKI
KULTURA
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM

Brak komentarzy: