Baranowicze, Rodzina Wojskowa

      W piątek 20 września 1929 r. o godz. 5 po południu orszak Pana Prezydenta stanął u bramy triumfalnej wiodącej do Baranowicz. Przybycie Pana Prezydenta Rzeczypospolitej oznajmiło 21 strzałów armatnich. Powitany hymnem narodowym Pan Prezydent przeszedł przed frontem kompanii honorowej 78 Pułku Piechoty, po czym zbliżył się do oczekujących przedstawicieli władz ze starostą Janem Emerykiem na czele.
      Imieniem ludności miasta, wręczając Panu Prezydentowi chleb i sól, wygłosił przemówienie burmistrz Konrad Mackiewicz. Pan Prezydent wsiadł następnie do powozu, zaprzężonego w cztery konie i w honorowej eskorcie 26 Pułku Ułanów pojechał do mieszkania dowódcy 9 Samodzielnej Brygady Kawalerii gen. Stanisława Grzmot - Skotnickiego. Wzdłuż ulicy ustawiono szpalery wojska miejscowego garnizonu, młodzież, organizacje ze sztandarami. Na chodnikach zgromadziła się niemal cała ludność miasta, która witała Dostojnego Gościa entuzjastycznymi okrzykami.
      Po krótkim odpoczynku Pan Prezydent udał się do starostwa, gdzie przyjął hołd miejscowej ludności, po czym wizytował szkołę handlową Polskiej Macierzy Szkolnej. Żegnany owacyjnie przez zgromadzoną na dziedzińcu szkolnym młodzież, Pan Prezydent odwiedził świetlicę kolejarzy „Ognisko”. Tu powitał Pana Prezydenta prezes Leyman okazując Panu Prezydentowi wzory z dziedziny techniki i budownictwa kolejowego, wykonane przez uczniów szkoły kolejowej. Pokazy te wzbudziły prawdziwe zainteresowanie Pana Prezydenta.
      Wieczorem Pan Prezydent wziął udział w bankiecie w salach straży ogniowej. Podczas deseru toast na cześć Dostojnego Gościa wzniósł burmistrz Konrad Mackiewicz, informując o niezwykle szybkim rozwoju Baranowicz, leżących na skrzyżowaniu 6 linii kolejowych. Następnie przemawiali imieniem ludności polskiej rejent Danowski, zaś imieniem ludności żydowskiej rabin Jesionowski oraz imieniem ludności białoruskiej były senator Aleksander Nazarewski. Mówcy szczerze dziękowali za życzliwe traktowanie ludności bez względu na wyznanie i narodowość, zapewniając przy tym Najwyższego Reprezentanta Władzy o bezwzględnej lojalności mieszkańców i chęci poświecenia się ich dla dobra wspólnej Ojczyzny.
      Po bankiecie odbył się raut, urządzony przez Rodzinę Wojskową, związek ziemianek i gospodyń wiejskich, który zaszczycił swą obecnością również Pan Prezydent wraz z otoczeniem. Raut, który zgromadził przedstawicieli tutejszego społeczeństwa, przeciągnął się w niezwykle podniosłym nastroju daleko poza północ.

Baranowicze z tamtych lat

 
Proponuję posty o podobnej tematyce:
PAN PREZYDENT MOŚCICKI
NOWOGRÓDZKIE WOJEWÓDZTWO
WOJSKO
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM

Brak komentarzy: