Raut na Wawelu udał się nadzwyczaj; 1 Pułk Saperów Kolejowych

      W poniedziałek 29 lipca 1929 roku przed południem po dwutygodniowym pobycie na zamku wawelskim i w Małopolsce Zachodniej Pan Prezydent Rzeczypospolitej wraz z małżonką opuścił Kraków, żegnany przez wszystkich obywateli miasta z najgłębszą czcią i miłością.
      Pan Prezydent na pożegnanie oświadczył, że rolnictwo Małopolski Zachodniej jest nadzwyczaj umiejętnie zorganizowane. Praca rolników, pozbawiona zabarwienia politycznego, a tak dla Państwa pożyteczna, powinna być nadal w tym kierunku kontynuowana. Wspominając o wczorajszym raucie na Wawelu, Pan Prezydent nadmienił, że raut był najpiękniejszym i najprzyjemniejszym w Jego życiu.
      Po pożegnaniu się z przedstawicielami rolnictwa małopolskiego Pan Prezydent opuścił komnaty Wawelu, po czym wsiadł do auta, eskortowanego przez szwadron ułanów. O godz. 11 Pan Prezydent Rzeczypospolitej odjechał z Wawelu. Po drodze gromadziły się tłumy publiczności, żegnając owacyjnie Pana Prezydenta.
      Na granicy miasta koło rzeki Białuchy w Prądniku Czerwonym ustawiła się kompania honorowa 1 Pułku Saperów Kolejowych ze sztandarem i orkiestrą. W imieniu władz miasta i regionu Pana Prezydenta pożegnał senator Karol Rolle. Na granicy powiatu krakowskiego Pan Prezydent pożegnał przedstawicieli władz województwa krakowskiego i odjechał w kierunku Spały.





Od 29 lipca 1929 roku wydawane były w Banku Polskim nowe monety srebrne 5 złotowe i niklowe jednozłotowe. Moneta pięciozłotowa (tzw. Nike 1928) bita była ze srebra próby 750; waga 18 gram, średnica 33 mm.





Proponuję posty o podobnej tematyce:
PAN PREZYDENT MOŚCICKI
MAŁOPOLSKA
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM

Brak komentarzy: