Milion do wydania na Studium Hutnicze w Krakowie

      Dnia 16 stycznia 1929 roku odbyła się na Zamku pod przewodnictwem Pana Prezydenta Rzeczypospolitej konferencja przedstawicieli Polskiego Przemysłu Hutniczego, oraz zaproszonych osób ze świata naukowo-technicznego w sprawie najlepszego wykorzystania daru 1 miliona złotych, ofiarowanego przez Polski Przemysł Hutniczy do rozporządzenia Pana Prezydenta Rzeczypospolitej na cele, związane z przemysłem hutniczym, celem upamiętnienia 10-lecia niepodległości Polski.
      Na konferencje przybyli przedstawiciele przemysłu hutniczego Panowie: Balzer, Hipolit Gliwic, Józef Kiedroń, Korzycki, Rogowski, Scherff oraz przedstawiciele świata nauki, Panowie: Jan Czochralski, Pan Minister Eugeniusz Kwiatkowski, Mierzejewski, Rudowski, Wojciech Świętosławski. Na konferencji uznano jako najlepsze zużytkowanie daru dwa cele: cel ogólnopaństwowy, zapoczątkowanie tym darem w Warszawie Wielkiego Centralnego Instytutu Metalurgicznego, oraz cel specjalny, podtrzymanie Studium Hutniczego przy Akademii Górniczej w Krakowie.
      Po ożywionej dyskusji, w której zabierali głos wszyscy uczestnicy, przedstawiciele Przemysłu Hutniczego, do których Pan Prezydent zwrócił się, ażeby, jako ofiarodawcy, zadecydowali o przeznaczeniu daru, oświadczyli się za przeznaczeniem daru na podtrzymanie Studium Hutniczego przy Akademii Górniczej w Krakowie. Zaznaczono przy tym, że Przemysł Hutniczy docenia w zupełności ważność powstania Centralnego Instytutu Metalurgicznego i żywi nadzieję, że w miarę wzrostu pomyślności tego przemysłu, będzie miał możność dania wyrazu temu zainteresowaniu.
      Decyzję powyższą spowodował obecny stan tego Studium, jedynego w Polsce, które zupełnie nie odpowiada nawet najskromniejszym wymogom Wyższego Zakładu Naukowego. Kwota miliona złotych, przeznaczona na to Studium, nie rozwiąże oczywiście wszystkich jego potrzeb, niewątpliwie jednak zwróci uwagę sfer zainteresowanych na opłakany stan Studium Hutniczego, które przy odpowiednim wyposażeniu mogłoby odegrać wybitną rolę w uzupełnianiu kadr Przemysłu Hutniczego narodowo uświadomionym i fachowo wyspecjalizowanym inżynierem Polakiem. 


 
Proponuję posty o podobnej tematyce:
HUTNICTWO
FUNDACJE
PAN PREZYDENT MOŚCICKI
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM

Brak komentarzy: