Ustawa czy uchwała - odpowiedź marszałka Macieja RATAJA

Warszawa, 27 września 1927 r.

Marszałek Sejmu Maciej RATAJ przesłał do premiera Marszałka PIŁSUDSKIEGO odpowiedź na jego pismo z 23 września w sprawie uchylenia dekretów prasowych. Oto treść pisma>

Do Pana Prezesa Rady Ministrów

Na pismo Pana Prezesa z dnia 23 września mam zaszczyt oświadczyć, co następuje:
`1) a) Ostatnie zdanie art. 5 ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. zmieniającej i uzupełniającej Konstytucję brzmi: „Rozporządzenia te tracą moc obowiązującą jeżeli po złożeniu ich sejmowi zostaną przez sejm uchylone”.
`b) Tekst powyższy zastrzegający wyraźnie prawo uchylenia rozporządzeń prezydenta Rzeczypospolitej sejmowi nie jest przypadkowy, a pominięcie senatu nie jest przeoczeniem, które można usunąć drogą interpretacji. Tekst odpowiada intencji ustawodawczej.
Stwierdzają to urzędowe sprawozdania stenograficzne z obrad senatu i sejmu.
Świadczą one, iż senat upatrując w brzmieniu art. 5 uchwalonym przez ograniczenie swych dotychczasowych praw, starał się wprowadzić poprawki, zastrzegające senatowi udział w ewentualnym uchylaniu rozporządzeń prezydenta Rzeczypospolitej.
Przeto i tekst i dokumentami ustalona wola ustawodawcy stwierdzają, iż sam sejm ma prawo i możność uchylania rozporządzeń Prezydenta Rzeczypospolitej.
Skoro zaś sejm z tego prawa chce skorzystać, nie może zrobić tego inaczej, jak w formie zwykłej uchwały.
Podnieść muszę, że rzecz ta była w sejmie gruntownie badana. Jeżeli jakieś wątpliwości były podnoszone, to znikły one wobec przytoczonych faktów. Tak komisja prawnicza, jak i sejm in pleno, stanęły jednomyślnie na stanowisku uchylenia rozporządzeń prezydenta – uchwałą sejmu.
  1. Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 4 listopada 1926 r. zostało wprawdzie uchylone drogą ustawy przez sejm i senat, stało się to jednak ze szczególnych powodów wyłuszczonych przez referenta komisji, a w szczególności z powodu zgłoszenia w sejmie wniosku o uchylenie wspomnianego rozporządzenia, zanim ono jeszcze przez rząd przedłożone zostało sejmowi. Sejm przez usta urzędującego marszałka zastrzegł się, iż wypadek ten nie może stanowić precedensu i nie przesądza interpretacji odnośnego postanowienia Konstytucji.
  2. Uchwała tedy z dnia 19 września 1927 r. mocą której sejm uchylił rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 10 maja 1927 r. zmieniające niektóre postanowienia ustaw karnych o rozpowszechnianiu nieprawdziwych wiadomości i o zniewagach została powzięta przez sejm zgodnie z Konstytucją i regulaminem, zgodnie też z przepisami prawa i istniejącym zwyczajem została zakomunikowana rządowi.
  3. Dalsze jej losy należą do uprawnień i odpowiedzialności innych władz.
    Na jeden przeto szczegół tylko mamy zaszczyt zwrócić uwagę ze względu na ostatni ustęp pisma pana prezesa rady ministrów: W dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej pomieszczone już były uchwały sejmu, nie mające formy ustawy, np. uchwały z dnia 16 grudnia 1921 r., uchwała z 28 czerwca 1923 r.
    Niedoszła do skutku wskutek odroczenia sejmu i senatu nowela do ustawy o „Dzienniku Ustaw” miała na celu nie wprowadzenie nowej zasady, lecz prawne uporządkowanie stanu faktycznego.

Marszałek Sejmu: (---) Rataj

 
27-09-23 Rząd uchylenia swego prawa prasowego nie przyjmuje do wiadomości
 
Proponuję posty o podobnej tematyce:
PARLAMENT
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY

Brak komentarzy: