Sejm w sezonie 1927 nie miał szans chociażby nawet na honorową przegraną

Warszawa, 23 września 1927 r.

W godzinach popołudniowych doręczono marszałkowi Sejmu Maciejowi RATAJOWI pismo treści poniższej:

Do Pana marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Odpowiadając na pismo z 20 września zawiadamiam, że 19 września Sejm zgodnie z art. 44 ustęp ostatni Konstytucji powziął uchwałę uchylającą na podstawie tego przepisu rozporządzenie Prezydenta z dnia 10 maja 1927 r. o prawie prasowym oraz rozporządzenie zmieniające niektóre postanowienia ustaw karnych o rozpowszechnianiu nieprawdziwych wiadomości i o zniewagach.
Mam zaszczyt w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości zakomunikować:
Powyższa uchwała Sejmu nie ma podstaw konstytucyjnych, w szczególności nie została powzięta zgodnie z art. 44 Konstytucji, ponieważ przepis nie uprawnia do uchylania rozporządzeń Prezydenta Rzeczypospolitej z mocą ustaw w formie uproszczonej w drodze zwykłej uchwały sejmowej.
Sejm może uchylić rozporządzenie, mające moc ustawy tylko nowym aktem ustawodawczym z zachowaniem postanowień art. 35 Konstytucji, jak w wypadku określenia uprawnienia Sejmu art. 111 ust. 3 i art. 49 ust. 2 jak to już Sejm w zakresie art.44 Konstytucji stosował, wydając ustawę z dnia 15 grudnia 1926 r.
nadmieniam, że uchylenie ustawy uchwałą jest niedopuszczalne z tego względu, że na podstawie obowiązujących przepisów prawnych uchwała Sejmu nie może być ogłoszona w Dzienniku Ustaw R. P.
W tym stanie prawnym rozporządzenia wymienione nie straciły mocy obowiązującej.

Prezes Rady Ministrów;
(---) Józef Piłsudski

Szkopuł w tym, iż art 44 Konstytucji w brzmieniu po noweli sierpniowej w ogóle nie określa w jaki sposób Sejm uchyla dekrety Prezydenta: „...Rozporządzenia te tracą moc obowiązującą, jeżeli w ciągu dni 14 po najbliższym posiedzeniu Sejmu lub jeżeli po złożeniu ich Sejmowi zostaną przez Sejm uchylone.”
Dodać należy, iż forma ustawy wymaga współdziałania z Senatem, a uchylanie dekretów Prezydenta nie wymaga jakiejkolwiek czynności prawnej Senatu.



 
Proponuję posty o podobnej tematyce:
MARSZAŁEK PIŁSUDSKI
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY

Brak komentarzy: