Ukraińska Organizacja Wojskowa stała za napadem na ambulans pocztowy kolo Bóbrki

 O godz. 7 rano wyjechał z Bóbrki w województwie lwowskim ambulans pocztowy, zaprzężony w parę koni. Ambulans konwojował, jak zwykle, posterunkowy policji. W ambulansie znajdowała się większa kwota pieniędzy w różnych walutach na łączną kwotę 50 tysięcy złotych oraz listy wartościowe.
Na drodze między Bóbrką a Chlebowicami Wielkimi wypadli z przydrożnego lasu zamaskowani bandyci uzbrojeni w rewolwery i pod groźbą użycia broni zatrzymali ambulans.
Gdy posterunkowy dobył rewolweru, napastnicy oddali w jego kierunku szereg strzałów, zabijając posterunkowego oraz ciężko raniąc woźnicę. Po obrabowaniu ambulansu napastnicy zbiegli w okoliczne lasy.
Po pewnym czasie przewrócony ambulans dostrzegli wieśniacy, którzy zaalarmowali policję. W rezultacie natychmiastowego pościgu natrafiono na pięciu ukrywających się bandytów. Wywiązała się obopólna strzelanina, w której zginął jeden z napastników; pozostali zbiegli.
Zabitym okazał się 22 – letni Grzegorz Pisowski, absolwent ukraińskiego gimnazjum we Lwowie. Znaleziono przy nim ponad 5.000 złotych.
Terrorystyczny ten akt Ukraińskiej Organizacji Wojskowej wywołał we Lwowie wielkie wrażenie.
Lwów, 30 lipca 1930 r.
 
Po powiadomieniu o zuchwałym napadzie ministra spraw wewnętrznych Felicjana SLAWOJ SKŁADKOWSKIEGO, przebywającego, jak prawie zawsze, w objeździe inspekcyjnym prowincji, minister zmienił znaną tylko sobie marszrutę i przyjechał natychmiast do Bóbrki.
Po zapoznaniu się z tokiem śledztwa i dokonaniu objazdu miejsca zdarzenia, wydał władzom miejscowym energiczne zarządzenia.
 
Proponuję posty o podobnej tematyce:
LWOWSKIE WOJEWÓDZTWO
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY
jerzy@milek.eu.org

Brak komentarzy: