Incydent z torpedowcami Podhalanin i Krakowiak w porcie gdańskim

Gdańsk, 13 grudnia 1927 r.

Z początkiem grudnia rząd polski wysłał do Gdańska dwa torpedowce wojenne ORP „Podhalanin” i ORP „Krakowiak”, które wpłynęły do portu i zajęły miejsce obok statku szkolnego „Iskra”, który przebywał w Gdańsku dla wykonania prac remontowych.
Jak wiadomo Polsce na mocy traktatu wersalskiego przysługiwało prawo przetrzymywania w porcie gdańskim dowolnej ilości okrętów wojennych.
Władze gdańskie usiłowały powyższe prawo kwestionować i w tym celu wystąpiły nawet z odpowiednim wnioskiem na sesji Ligi Narodów. Rząd polski jednak stojąc na stanowisku nienaruszalności traktatu wersalskiego, uważa przywilej swój do korzystania z portu gdańskiego za oczywisty i nie mogący podlegać dyskusji.
Z tym prawem rządu polskiego to nie była sprawa oczywista. W 1930 roku Trybunał Sprawiedliwości w Hadze miał trochę inne zdanie.
Mimo wszystko incydent z dwoma torpedowcami może być traktowany jako próba generalna kryzysu gdańskiego z 14 czerwca 1932 r., gdy niszczyciel ORP „Wicher” miał już zezwolenie na ostrzelanie gdańskich obiektów urzędowych w razie „obrazy polskiej bandery”.


 
Proponuję posty o podobnej tematyce:
GDAŃSK, Wolne Miasto
MARYNARKA WOJENNA
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY

Brak komentarzy: