Powstaje KOP - Komitet Obrony Państwa

Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 25 października 1926 r.

o utworzeniu Komitetu Obrony Państwa

(Dz. U. R. P. Nr 108, poz. 633)


Na podstawie art. 44 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 78, poz. 443), postanawiam co następuje:
Art. 1. Ustanawia się Komitet Obrony Państwa.
Art. 2. Do zakresu działania Komitetu Obrony Państwa należy rozpatrywanie zagadnień, dotyczących obrony Państwa i opracowanie wytycznych dla mobilizacyjnego zorganizowania sił Państwa.
W szczególności Komitet Obrony Państwa:
  1. opracowuje dla Rządu wnioski dotyczące:
    a) ogólnego programu prac w zakresie przygotowania obrony Państwa;
    b) projektów ustaw w sprawach dotyczących obrony Państwa;
  2. wydaje opinie w sprawach, które posiadają większą doniosłość dla obrony Państwa, a należą do zakresu działania kilku ministrów i uzgadnia ich stanowisko.
Art. 3. Przewodniczącym Komitetu Obrony Państwa jest Prezydent Rzeczypospolitej.
W skład Komitetu Obrony Państwa wchodzą:
Prezes Rady Ministrów, jako zastępca przewodniczącego i Ministrowie: Spraw Wojskowych, Spraw Wewnętrznych, Spraw Zagranicznych i Skarbu, oraz Generalny Inspektor Sił Zbrojnych.
Jeżeli przedmiot obrad Komitetu Obrony Państwa dotyczy zakresu działania innych ministrów, biorą oni na wezwanie przewodniczącego udział w posiedzeniach Komitetu Obrony Państwa z prawami, jakie mają jego członkowie.
W przypadkach szczególnej wagi, Prezydent Rzeczypospolitej rozszerza na wniosek Rady Ministrów skład KOP przez powołanie innych jeszcze osób.
Generalny Inspektor Sił Zbrojnych jest z urzędu głównym referentem spraw rozpatrywanych przez KOP i wydaje zarządzenia co do prowadzenia aktów Komitetu.
Art. 4. Posiedzenia KOP zwołuje Prezydent Rzeczypospolitej według własnego uznania albo na wniosek Prezesa Rady Ministrów, Ministra Spraw Wojskowych lub Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych.
Art. 5. KOP nie może powziąć uchwały bez wysłuchania opinii Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych.
Jeżeli minister, wchodzący w skład KOP, nie zgłosi sprzeciwu, uchwała KOP ma dla niego moc obowiązującą. Sprzeciw rozstrzyga Rada Ministrów.
Art. 6. Regulamin obrad KOP uchwali Komitet i zatwierdzi Prezydent Rzeczypospolitej.
Art. 7. Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów i Ministrowi Spraw Wojskowych.
Art. 8. Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Prezydent Rzeczypospolitej: I. MOŚCICKI
Prezes Rady Ministrów i Minister Spraw : J. PIŁSUDSKI
Gabinet in gremio

Komitet Obrony Państwa funkcjonował do maja 1936 roku, gdy zastąpiony został Komitetem Obrony Rzeczypospolitej z nieco okrojonymi kompetencjami (Dekret Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 9 maja 1936 r. o sprawowaniu zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnemi i organizacji naczelnych władz wojskowych w czasie pokoju. - Dz. U. R. P Nr 38, poz. 286)

Brak komentarzy: