Cygańskie armie królewskie Michała i Bazylego KWIEKÓW pokonane przez oddział piechoty WP

Kliknij, aby powiekszyc
Król Michał KWIEK w Hajdukach WielkichNa ulicy Puławskiej doszło do zajścia, jakiego z pewnością nie znajdzie się w kronice innego miasta Polski - doszło tam do krwawej, kilkugodzinnej bitwy pomiędzy dwoma wrogimi, lecz po zęby uzbrojonymi, grupami Cyganów.
Ówczesnym Królem Cyganów był Michał KWIEK, który objął tron podstępnie, pokonując swego rywala i poprzednika – Bazylego KWIEKA. Obaj ci „monarchowie” mieli pod swym dowództwem prywatne „wojska”, które już niejednokrotnie staczały ze sobą krwawe potyczki, lecz dopiero po raz pierwszy doszło na ulicach Warszawy do prawdziwej walnej bitwy.
Do spotkania obu, ponad stuosobowych „armii” doszło na rogu Puławskiej i Rakowieckiej. Najpierw Cyganie obrzucali się wyzwiskami, a następnie runęli na siebie, uzbrojeni w patelnie, kotły, noże i sztylety.
Tramwaje musiały stanąć, ruch samochodowy zamarł. Policja przybyła z 16 Komisariatu była początkowo bezsilna. Cygańscy bojownicy tak zażarcie walczyli ze sobą, że nie reagowali zupełnie ani na płazowanie szablami, ani na strzały ostrzegawcze. Nie pomogło nawet sprowadzenie trzech beczkowozów i polewanie walczących zimną i niezbyt czystą wodą.
Do akcji musiał wkroczyć oddział wojskowy z nasadzonymi na karabiny bagnetami. Na polu bitwy Cyganie pozostawili ponad trzydziestu ciężko rannych, a policja aresztowała ponadto 40 osób. Jednym z najciężej rannych był „książę” cygański Łazarz KWIEK.
Łańcuch widoczny na fotografii był złoty i ważył, drobnostka, 9 kilogramów. Prawie tyle, ile w kasach AMBER GOLD zostało.

Warszawa, 27 czerwca 1930 r.

Proponuję posty o podobnej tematyce:
WARSZAWA
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY
jerzy@milek.eu.org


Brak komentarzy: