Broń gazowa problemem prawnie nie rozwiązanym w II RP

 

Ostatnio do władz administracyjnych w Polsce zgłaszały się osoby z zapytaniem, jakie wymagane są pozwolenia, jakie wymagane są pozwolenia na posiadanie i używanie w razie obrony koniecznej nabojów rewolwerowych, zawierających gaz. Sprawa ta nie została jeszcze uregulowana i w odpowiednim czasie wydane ma być specjalne rozporządzenie. Na razie handel taką bronią nie jest dozwolony.
Niedawno bawił w Polsce przedstawiciel firm amerykańskich, który proponował sprzedaż zarówno władzom bezpieczeństwa, jak i ewentualnie osobom prywatnym, rozmaitych ciekawie skonstruowanych aparatów, zawierających gazy i płyny drażniące i duszące. Pośrednik demonstrował nawet „wieczne pióro”, z którego przez naciśnięcie guzika wytryskiwał płyn usypiający.
Władze bezpieczeństwa, badając te wynalazki, doszły do wniosku, iż powyższe naboje mogą być stosowane równie dobrze w obronie koniecznej, jak i wyzyskane przez napastników i bandytów.
Uregulowania prawnego sprzedaży i ozywania broni gazowej nie wprowadzono, chociaż 27 października 1932 roku opublikowane zostało rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej – Prawo o broni, amunicji i materiałach wybuchowych (Dz. U. R. P. Nr 94, poz. 807) oraz wynikające z niego Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 marca 1933 r. o pozwoleniach na broń do użytku osobistego oraz o nabywaniu i pozbywaniu się tej broni. (Dz. U. R. P. Nr 22, poz. 179)
 
Warszawa, 1 czerwca 1930 r.


Proponuję posty o podobnej tematyce:
POLICJA
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY
jerzy@milek.eu.org


Brak komentarzy: