Biskupi Antoni LAUBITZ i Stanisław ŁUKOMSKI dyktatorami mody damskiej

Poznań, 15 lipca 1926 r.

W „Miesięczniku Kościelnym” z lipca 1926 r. opublikowano orędzie biskupów Antoniego LAUBITZA i Stanisława Kostki ŁUKOMSKIEGO, sufraganów gnieźnieńskiego i poznańskiego, stanowiące przełom w kreowaniu mody damskiej.
Księża biskupi odwoływali się już kilkakrotnie w listach pasterskich do opinii publicznej z wezwaniem przeciwstawienia się wzmagającej niemoralności, zwracając przy tym uwagę szczególną na nieobyczajność mody wprowadzanej do ubrań kobiecych.
Odezwy te i upomnienia znaczna ilość kobiet niestety zlekceważyła. Co gorsza, są kobiety, które nie wahają się wchodzić w takim nieprzyzwoitym ubraniu nawet do domów Bożych i przystępować do Stołu Pańskiego.
Wobec tego nie pozostaje władzy kościelnej nic innego, jak chwycić się środków, jakie podaje dyscyplina kościelna.
Zarządzamy zatem, iż dozwolonym jest wchodzić do kościołów na nabożeństwa, przystępować do Sakramentów lub brać udział w orszaku weselnym tylko w ubraniu poniżej opisanym:

Suknia może mieć pod szyją tylko lekkie wycięcie, rękawy winny sięgać co najmniej do łokci, suknia spuszczać się winna poniżej kolan i być tak szeroka, ażeby umożliwiała swobodne i przyzwoite klękania.

Osoby niestosujące się do powyższych przepisów należy wyprosić z kościoła jako naruszające świętość miejsca i gorszące obecnych. Należy im również odmówić Sakramentów Świętych.

Proponuję posty o podobnej tematyce:
KOŚCIÓŁ KATOLICKI
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY

Brak komentarzy: