Pułkownik Sławek o łamaniu posłom kości

W niedzielę 16 czerwca odbył się w Łodzi zjazd wojewódzkiej organizacji Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Na zjazd przybył prezes klubu parlamentarnego BBWR poseł Walery SŁAWEK.
Po zagajeniu zjazdu przez posła Dominika DRATWĘ, referat polityczny wygłosił pułkownik SŁAWEK.
Po zakończeniu wojny światowej Polska znalazła się w takiej sytuacji, że wszystko trzeba było budować od podstaw. Wprawdzie wszystkie problemy były ważne, ale i pomiędzy tymi problemami należało wybierać najpilniejsze. Takim było przede wszystkim ustalenie granic. Ku ustaleniu i obronie tych granic Marszałek Piłsudski pchnął garść ludzi, na których mógł polegać.
Cóż tymczasem działo się w kraju ? Państwo opanowały czynniki nieodpowiedzialne. Skorzystały z odwrócenia uwagi i zagarnęły dla siebie, co było możliwe. Traktowały to państwo jako dojną krowę, z której można i należy ciągnąć największe korzyści dla siebie i dla swego najbliższego otoczenia partyjnego. Państwo rozparcelowano między ludzi kierującymi się prywatą. Aby na zawsze ustalić ten haniebny stan rzeczy, przykrajano konstytucję nie na miarę istotnych potrzeb państwowych, ale na miarę potrzeb kliki poselskiej i partyjnej.
Trzeba z tym szybko i bezwzględnie skończyć jeśli nie chcemy narazić Polską na szwank historycznej wagi. Pierwszym krokiem w kierunku uzdrowienia tych nieprawości był przewrót majowy, uczyniony przez Marszałka z sercem ściśniętym żalem, a jednak nieodzowny, jak ciężka operacja. Dziś na porządku dziennym mamy zmianę Konstytucji.
Przeciwnicy polityczni posądzają nas o zasadnicze tendencje anty parlamentarne. To nie jest prawdą. Parlament jest potrzebny, aby był instytucją hamującą i kontrolującą wolę jednostki rządzącej, lecz musi stanowić czynnik współpracy z czynnikiem rządzącym. Parlament nie może natomiast być zbiorowiskiem ludzi broniących swych przywilejów osobistych i partyjnych.
Wiemy, że nasze jasne postawienie sprawy wywołuje sprzeciw partii i posłów zainteresowanych w bezkarności.
Wyzyskują oni zwykły u nas stosunek obywatela do władzy w ogólności. Stosunek ten nie jest na ogół rozumowany, lecz uczuciowy. Przecież państwo współczesne jest tak skomplikowanym organizmem, że bez specjalnego przygotowania nie sposób pojąć jego funkcji. Przeciętny obywatel wcale nie zdaje sobie sprawy z istoty państwowości, ale po prostu ma lub nie ma zaufania do człowieka lub ludzi, którzy rządzą. Skoro tedy rzecz opiera się na czynniku emocjonalnym, a nie logicznym – partie operują wśród mas demagogią, wyzyskując świadomie fałszywie wszystko, co się przeciw rządowi, czy nawet przeciw myśli o zmianie konstytucji da wyzyskać.
Nic im to jednak nie pomoże. Konstytucja musi być zmieniona i będzie zmieniona. Ale jakim sposobem ? Dla zmiany konstytucji trzeba dysponować w sejmie dwiema trzecimi głosów. BBWR ma tylko jedną trzecią, a przed sobą zwarty mur przeciwników, stojących w obronie przywilejów poselskich.
Klub BBWR w sejmie chciałby uchwalić nową konstytucję bez uciekania się do gwałtów, bez zamachu stanu i głosami swoich własnych przeciwników. Wyborcy, społeczeństwo musi samo wpływać na posłów, aby głosowali za zmianą konstytucji. Chcielibyśmy, by nacisk społeczeństwa na posłów był zdecydowany i silny.
Tak czy inaczej konstytucja będzie zmieniona. Sam fakt istnienia Marszałka Piłsudskiego pozwala w ostatecznym razie na eksperyment ustrojowy. Ale my chcemy tego uniknąć, chcemy aby posłowie uchwalili konstytucję, choćby pod batem społeczeństwa. 
Zdrowiej czasem połamać kości jednemu posłowi, niż doprowadzić do konieczności użycia karabinów maszynowych.
(….)
Masa robotnicza położyła olbrzymie zasługi dla Polski, dla utrwalenia naszej niepodległości. Niestety, masa ta znalazła się pod kierownictwem ludzi z P.P.S., którzy pracują antypaństwowo, jak Lieberman, Diamand, Kwapiński i Żuławski. Trzeba tym ludziom odebrać placówki organizacyjne, na których oni siedzą. Dobre posadki w Kasach Chorych muszą się teraz skończyć !

Po referacie pułkownika Sławka przemawiali jeszcze senator Radzisław WODZIŃSKI, dr BERKOWICZ i ŚWINIARSKI, rozpatrując kolejno sprawy organizacyjne, prawne, gospodarcze i rolne.

Proponuję posty o podobnej tematyce:
BBWR
KONSTYTUCJA – ZMIANA
ŁÓDŹ I WOJEWÓDZTWO
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY


Brak komentarzy: