Jeden zabity, kilkunastu rannych, 100 aresztowanych - normalka - komuniści

20 listopada w Warszawie około godz. 8 wieczorem w okolicy ulic Żelaznej i Leszno, w pobliżu lokalu związku zawodowego metalowców sformował się pochód, niosący czerwone sztandary i transparenty z antyrządowymi hasłami.
Wśród śpiewu pochód ruszył ulicą Leszno; w okolicy znajdowało się kilkunastu agentów policji politycznej, których komuniści poznali i obsypali gradem kamieni.
Po chwili komunistyczny pochód został zatrzymany przez policję pieszą. Na wezwanie do rozejścia się, demonstranci odpowiedzieli gradem kamieni. W pewnym momencie padł strzał rewolwerowy. Ciężko ranny został uczestnik pochodu, niejaki Jan RYNACH. Jest to warszawski kasiarz, kilkakrotnie karany sądownie.
Policja ruszyła w kierunku tłumu, okazało się jednak, że jej siły nie były odpowiednie do sytuacji, tak iż dowódca musiał wezwać posiłki. W chwili, gdy jeden z agentów pobiegł do pobliskiego sklepu, by zaalarmować komendę policji, padł za nim z tłumu strzał, na który również agend odpowiedział strzałami. W wyniku tej wymiany strzałów padł trupem przypadkowy przechodzień, Stanisław Glied, były kelner baru „Wiedeńskiego”, a ostatnio urzędnik pocztowy.
Ciężko ranna została uczestniczka pochodu 19-letnia Estera Garfinkel, a kilkanaście osób odniosło lżejsze rany. Późnym wieczorem zapanował spokój. Policja przeprowadziła szereg aresztowań wśród komunistów, zatrzymując ponad 100 osób. W czasie rewizji wpadła w ręce policji kasa Związku Młodzieży Komunistycznej, w której znaleziono około tysiąc dolarów w walutach rozmaitych krajów.
Wczoraj środowiska komunistyczne miały plany zorganizowania większej demonstracji z okazji rocznicy założenia Związku Młodzieży Komunistycznej. Policja powiadomiona o tych przygotowaniach zarządziła w kilku mieszkaniach konspiracyjnych rewizje, w czasie których skonfiskowano znaczne ilości materiałów propagandowych i aresztowano kilkanaście osób.

 
Proponuję posty o podobnej tematyce:
OPOZYCJA ANTYSANACYJNA
WARSZAWA
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY

Brak komentarzy: