Antysemickich ekscesów we Lwowie ciąg dalszy

5 czerwca doszło w kilku miejscach Lwowa do ekscesów studenckich. Akademicy endeccy obstawili wszystkie wejścia do wyższych uczelni i nie wpuszczali na wykłady nie tylko studentów Żydów i Ukraińców, ale również i profesorów.
Dwaj studenci, którzy próbowali dostać się do wnętrza gmachu, zostali pobici. Korporanci endeccy ustawili w ogrodzie Politechniki szubienicę na której powiesili manekin, mający przypominać starostę grodzkiego Klotza, a na ulicach rozlepili klepsydry z treścią:
ALFONS KLOTZ, STAROSTA GRODZKI WE LWOWIE, REQUIESCAT IN PACE”.
W godzinach popołudniowych zebrały się senaty wyższych uczelni na naradę i wydały wspólną odezwę, potępiającą wybryki studenckie.
Na posiedzeniu sądu postanowiono 20 studentów zatrzymać w areszcie śledczym, 5 studentów zwolniono z braku dowodów winy. Przed wieczorem studenci zebrali się na ul. Łozińskiego i udali się pochodem przez miasto, rozrzucając odezwy przeciwko rządowi, władzom administracyjnym i Żydom.
Przy ul. Ruskiej demonstranci wybili szyby w sklepach żydowskich. Policja zmuszona była przypuścić szarżę na demonstrantów na ul. Akademickiej.
Wieczorem zapanował spokój. Późnym wieczorem odbyła się konferencja pod przewodnictwem wojewody Wojciecha GOŁUCHOWSKIEGO, w której wzięli udział przedstawiciele władz cywilnych i wojskowych.

 
Proponuję posty o podobnej tematyce:
MNIEJSZOŚCI NARODOWE I WYZNANIOWE
SZKOLNICTWO
LWÓW, miasto wojewódzkie
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM

Brak komentarzy: