Polskie osadnictwo w Peru pełne prowizorki

Sprawa kolonizacji nadwyżek ludności polskiej zostanie w znacznej mierze w sposób dodatni rozwiązana.
Bank Gospodarstwa Krajowego uchwalił wyasygnować w styczniu 1929 roku 150 tysięcy dolarów na zapoczątkowanie polskiej kolonizacji rolnej z Peru przyznanej przedstawicielowi Polski, a nabytej przez bank.
Obszar przeznaczony na kolonizację obejmuje 500 tysięcy ha dziewiczego lasu. W pierwszym roku osiąść może w Peru 150 rodzin, następnie zaś, gdy liczba osiedleńców osiągnie tysiąc rodzin, z których każda otrzyma bezpłatnie po 30 ha gruntu oraz narzędzia, Bank powyższy staje się właścicielem całego terenu. Kolonizacja nie jest obliczona na zyski. Jest przewidziany dochód z eksportu kawy i bawełny, które to płody udają się tam znakomicie.
Niezależnie od transakcji bankowej, rząd peruwiański udzielić ma lwowskiemu syndykatowi rolnemu (Polsko – Amerykański Syndykat Kolonizacyjny) koncesji na obszar jednego miliona ha, na którym to obszarze syndykat ma prowadzić kolonizację na własną rękę.
W sprawie kolonizacji, której organizacja spoczywać będzie w specjalnej komisji międzyresortowej, Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z Urzędem Emigracyjnym wysyła specjalną misję celem dokonania oceny warunków przyszłej kolonizacji.
Inicjatorem polskiego osadnictwa w Peru był Kazimierz WARCHAŁOWSKI. Po wielu perturbacjach i zmianach organizacyjnych pierwsza partią osadników polskich dotarła na tereny wydzierżawione Spółdzielni Osadniczej „Kolonia Polska” w czerwcu 1930. Była to grupa ponad 150 osób, bez przygotowania na ciężkie warunki egzystencji. Kolonia Cumaria okazała się także nieprzygotowana na przyjecie osadników. Lasy nie były wykarczowane, działek nie wytyczono i nie zbudowano żadnych pomieszczeń dla osadników, co było warunkiem utrzymania koncesji.

Proponuję posty o podobnej tematyce:
EMIGRACJA
PERU
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM

Brak komentarzy: