Za kulisami dywanu cud urody



19 sierpnia do Wilanowa udał się konserwator zabytków województwa warszawskiego pan ROGOWSKI celem odebrania historycznego dywanu z pałacu Branickich. Panu Rogowskiemu towarzyszyła asysta policyjna na samochodzie ciężarowym, na którym dywan został złożony.
Dywan został następnie przewieziony do gmachu Województwa. Wkrótce zapadnie decyzja, do którego z muzeów dywan zostanie oddany. Według zgodnej opinii znawców dywan ten jest najpiękniejszym z dywanów historycznych, znajdujących się w Polsce, długości 7,62 m, szerokości 4,32 m, utkany cały z jedwabiu, przedstawia scenę z życia zwierząt oraz scenę z polowania. Dywan posiada cudowną barwę, mieni się raz w jasne, raz w ciemne kolory; w kilku miejscach jest uszkodzony.
Faktem charakterystycznym jest to, iż czek wystawiony panu pełnomocnikowi hrabiego Adama BRANICKIEGO na 865 000 zł za nabyty dywan nie został jeszcze zrealizowany w centralnej kasie państwowej.
Pełnomocnik pana hrabiego Branickiego zgłosił się po pieniądze 21 sierpnia, lecz przy kasie oświadczono mu, że gotówki nie otrzyma, gdyż na tę ogromną kwotę władze podatkowe nałożyły areszt za zaległe podatki. Zapytany w tej sprawie dyrektor departamentu podatków i opłat ministerstwa skarbu pan Wacław KOSZKO poinformował, że do czasu ustalenia dokładnej wysokości zaległości podatkowych hrabiego Branickiego należność za dywan będzie obłożona sekwestrem.

 
08-17 Dodatkowy kredyt na DYWAN CUD URODY ZA 866 tysięcy

Proponuję posty o podobnej tematyce:
AFERY A.D. 1929
ARYSTOKRACJA
CIEKAWOSTKI 1929
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM


Brak komentarzy: