Wybuchowe imieniny Marszałka PIŁSUDSKIEGO we Lwowie; petardy w katedrze Św Jura


O godzinie 9 rano odbywało się w katedrze grecko – katolickiej św. Jura we Lwowie uroczyste nabożeństwo przedstawicieli władz i społeczeństwa miasta ku czci imienin Marszałka PIŁSUDSKIEGO. Po rozpoczęciu mszy przy drzwiach wejściowych rozległ się potężny huk. Cała cerkiew wypełniła się momentalnie gryzącym w oczy dymem. Ks. biskup Nykyta BUDKA przerwał nabożeństwo i osobiście udał się do drzwi, gdzie zatrzymał gimnazjalistę, który na pytanie co tu robi, odpowiedział, ze jest ranny. Okazało się, że uczeń kłamał. Policja stwierdziła, że był to Dmytro Błaszczuk, uczeń 3 klasy gimnazjum ukraińskiego.
Podrzucił on do katedry właśnie tę petardę. Ujęto również drugiego karcącego się w pobliżu młodzieńca, Włodzimierza Mulkiewicza, studenta Uniwersytetu
, przy którym znaleziono trzy ulotki tajnej ukraińskiej organizacji wojskowej, wzywającej do demonstracji przeciwko obchodowi ku czci imienin Marszałka PIŁSUDSKIEGO.
W chwili, gdy przed katedrą panowało zamieszanie, rozległa się druga eksplozja, także petardy, podłożonej przed wejściem do znajdującego się naprzeciw katedry pałacu metropolity księdza Andrzeja SZEPTYCKIEGO. Nastrój we Lwowie stał się bardzo podniecony. Policja prowadzi energiczne poszukiwania wspólników sprawcy wybuchu.
 Lwów, 19 marca 1930 r.

Proponuję posty o podobnej tematyce:
LWOWSKIE WOJEWÓDZTWO
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY
jerzy@milek.eu.org

Brak komentarzy: