Legioniści ani do Belwederu z życzeniami, ani do sejmu z wyzwiskami się nie dostali; imieniny Pana Marszałka

O godzinie 18 na Placu Teatralnym zebrał się kilkutysięczny tłum, który ruszył pochodem do Belwederu celem złożenia hołdu Marszałkowi PIŁSUDSKIEMU z okazji jego imienin. Wśród uczestników pochodu rozdawano ulotki o treści całkowicie pokojowej:
Z ulicy Wiejskiej, z Sejmu idzie cała zaraza. Tak podkopuje się gmach Rzeczypospolitej. Stamtąd darmozjady i wichrzyciele sieją zamęt i panikę. Stamtąd wywodzi się nędza i rozpacz ludzi.
Obywatele ! Trzeba skończyć z biernością i bezczynnością. W dniu 19 marca stajemy wszyscy do apelu. Wszyscy pod Belweder !
Wszyscy pod rozkazy Komendanta !

Legioniści okręgu warszawskiego.

Pochód przeszedł przez całe centrum i wśród okrzyków na cześć Marszałka PIŁSUDSKIEGO i przeciwko sejmowi podszedł pod Belweder. Po drodze demonstracja urosła do co najmniej dziesięciu tysięcy osób. Po wzniesieniu okrzyków na cześć Marszałka i złożeniu w adiutanturze przez wybraną delegację powinszowań, pochód usiłował dostać się pod gmach sejmu dla zawieszenia tam flagi państwowej – jak mówiono – gdyż marszałek Ignacy DASZYŃSKI nie pozwolił, w przeciwieństwie do lat ostatnich udekorować gmach sejmu flagami.
Przy zbiegu ulic Pięknej i Alei Ujazdowskich spory udział policji nie dopuścił pochodu pod gmach sejmu.
Po wzniesieniu kilku wrogich sejmowi okrzyków, tłum rozszedł się w spokoju.
 
Warszawa, 19 marca 1930 r.Proponuję posty o podobnej tematyce:
MARSZAŁEK PIŁSUDSKI
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY
jerzy@milek.eu.org

Brak komentarzy: