Zjazd radców handlowych polskich placówek dyplomatycznych

W dniach 15 i 16 lutego odbył się w Ministerstwie Przemysłu i Handlu zjazd naszych radców handlowych i niektórych konsulów.
W zjeździe wziął udział Minister Spraw Zagranicznych August ZALESKI, wyżsi urzędnicy Ministerstw Przemysłu i Handlu, Skarbu, Spraw Zagranicznych, Spraw Wojskowych, Komunikacji oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. Z radców handlowych przybyli panowie: O. Węcławowicz (Paryż), dr Zygmunt RAWITA - GAWROŃSKI (Berlin), Witold WAŃKOWICZ (Waszyngton), Leon LITWIŃSKI (Bruksela), MUNICH (Praga), Antoni ŻMIGRODZKI (Moskwa), MIKULSKI (Rzym) i Alfred SIEBENEICHEN (Gdańsk).
Obrady zostały podzielone w ten sposób, że I dzień obrad nosił charakter wewnętrzny i poświęcony był omówieniu warunków urzędowania radców handlowych, ich potrzeb informacyjnych oraz dezyderatów Ministerstwa Przemysłu i Handlu, a w szczególności Państwowego Instytutu Eksportowego w zakresie działalności informacyjno – sprawozdawczej radców.
Referaty wygłosili: Dyrektor Departamentu Ogólnego Ministerstwa Skarbu Stefan STARZYŃSKI oraz pan Mieczysław SOKOŁOWSKI – Dyrektor Departamentu Handlowego Ministerstwa Przemysłu i Handlu.
Referat o sytuacji radców handlowych wygłosił pan S. SADOWSKI, naczelnik wydziału polityki handlowej i traktatów Ministerstwa Przemysłu i Handlu, a pan M. TURSKI – Dyrektor Państwowego Instytutu Eksportowego, przedstawił odczyt „Wpływ dobrej informacji na dalszy rozwój wywozu polskiego”.
W drugim dniu na obrady zaproszono przedstawicieli wszystkich dziedzin naszego życia gospodarczego. Obrady zagaił Pan Minister Eugeniusz KWIATKOWSKI:
Pierwszy okres działalności instytucji państwowych i społecznych ze zrozumiałych względów dotyczył głównie zagadnień wewnętrznych. Odbudowa kraju, zniszczonego wojną, położenie podwalin dla ugruntowania prawa i administracji, dla stworzenia własnej waluty i zrównoważenia budżetu – to były główne zadania pierwszego 10-lecia. Obecnie charakter jakościowy i ilościowy zagadnień gospodarczych państwa ulega zmianie. Konieczność rozwoju i modernizacji produkcji, organizacyjnego i technicznego jej usprawnienia, konieczność zabezpieczenia ciągłości pracy, zlikwidowania dynamicznego nie tylko bezrobocia w chwili bieżącej, ale i bezrobocia potencjalnego, tkwiącego w wielkim przyroście naturalnym, wreszcie konieczność rozbudzenia i spotęgowania zdolności konsumpcyjnych, podniesienia poziomu życia i potrzeb najszerszych warstw obywateli – oto podstawowe problematy naszego współczesnego życia.
Jednym ze zjawisk ściśle związanych z tymi problematami jest zjawisko pasywności bilansu handlowego. Jego przyczynowe związki z całokształtem sytuacji gospodarczej państwa, z zagadnieniem cyrkulacji kredytów zagranicznych, a wreszcie wpływ na inne zjawiska gospodarcze, zostały głęboko ustalone. Niemniej jednak aktywność bilansu handlowego stałą się jak gdyby celem idealnym w rozumieniu dynamiki gospodarczej państwa.
Nie rezygnując z melioracji w dziedzinie importu, szczególnie z przesunięcia punktu ciężkości na import zdrowy gospodarczo, pożyteczny i pożądany, uważamy że nie w tym leży sedno poprawy sytuacji. Ograniczenia importowe są do osiągnięcia w okresach wewnętrznego kryzysu gospodarczego, są też samorzutnie wyrazem cofania się koniunktury, cofania się konsumpcji, zaniku procesów wytwórczych i zdolności konkurencyjnych gospodarki krajowej.
A my chcemy właśnie żyć, chcemy każdy rok zamknąć widocznym postępem, mając pełną świadomość, iż mamy prawa i warunki naturalne tego rozwoju. A my chcemy nasze własne potrzeby i możliwości rozwijać i potęgować, a nie ograniczać. Chcemy politycznie i gospodarczo współpracować z innymi krajami, nie zaś się od nich odcinać.
Konsekwencją tego stanowiska musi być rozwój eksportu. Chcemy, by państwo nasze stało się w świecie walorem znanym i cenionym, a jedyną drogą do tego jest ekspansja handlu, kupiectwa i towaru polskiego.
Ogólne problemy ekspansji polskiego handlu zagranicznego omówił także prezes Izby Przemysłowo – Handlowej, były minister Czesław KLARNER. Zasadnicze referaty wygłosili: pan dr Leon Litwiński, na temat „Polska za granicą”, pan dr Herbert SAND – na temat kontaktu sfer gospodarczych z zagranicznymi placówkami rządowymi i pan dyrektor Wacław KONDERSKI o finansowaniu wywozu polskiego. Po referatach rozwinęła się dyskusja, w której wzięli udział przedstawiciele różnych przemysłów, a mianowicie prof. Stanisław Jan OKÓLSKI (przemysł metalowy), dr Roger BATAGLIA (Dyrektor Związku Przemysłu Konfekcyjnego w Polsce), dr BARTOSIEWICZ (przemysł naftowy), były minister Przemysłu i Handlu Marian SZYDŁOWSKI (przemysł węglowy), pan Tadeusz MARCHLEWSKI – wiceprezes Naczelnej Rady Kupieckiej, dr BICZKOWSKI (rada portu gdańskiego) oraz pan Henryk KRUPSKI – dyrektor Izby Przemysłowo – Handlowej w Grudziądzu.




Proponuję posty o podobnej tematyce:
HANDEL ZAGRANICZNY
KONFERENCJE I ZJAZDY
DYPLOMACJA
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

W tekście wkradł się błąd chochlika: nie "pan dr H. ZAND", ale "H. Sand" - chodzi o Herberta Sanda, przedwojennego działacza samorządu przemysłowo-handlowego.

laurahuta777 pisze...

Witam i dziękuję za wskazanie błędu. Poprawiam - chociaż PAT także się pomyliła, co jej zdarzało się niestety często. Herbert ZAND miał wtedy dopiero 6 lat i raczej w Polsce nie był znanym.
Żartując zapraszam ponownie i proszę o dalsze cenne uwagi.
Z poważaniem J. Miłek