Międzynarodowy Kongres Urzędów Turystycznych w Warszawie

  Niedziela, 15 września


Pan Minister Robót Publicznych Jędrzej MORACZEWSKI przy otwarciu V Międzynarodowego Kongresu Urzędów Turystycznych w Warszawie 15 września wygłosił przemówienie:

Uważam za bardzo szczęśliwą, podjętą w 1925 r. inicjatywę Holenderskiego Urzędu Turystycznego odbywania corocznie międzynarodowych kongresów urzędowych organizacji propagandy turystycznej. Dzięki współpracy szeregu wybitnych fachowców, kierowników urzędów turystycznych, kongresy te stanowią ważny czynnik na polu turystyki międzynarodowej, a ich obszerne protokoły dają bogaty materiał w szeregu spraw wielkiego znaczenia dla ożywienia turystyki.
Uważam za pożyteczny fakt, że dzięki tym kongresom ich uczestnicy zapoznali się ze sobą i wymieniają swe cenne doświadczenia.
Witając Panów i Panie w Polsce imieniem Rządu Polskiego, mam zaszczyt podziękować za jednomyślność, z jaką przed rokiem, na kongresie w Budapeszcie przyjęte zostało zaproszenie Rządu Polskiego, aby obecny kongres odbyć w Polsce. Konstatuję też z przyjemnością, że większość państw przysłała swoich reprezentantów. Spośród państw, które brały już udział w poprzednich kongresach witam przedstawicieli Austrii, Belgii, Czechosłowacji, Danii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Jugosławii, Japonii, Norwegii, Rumunii. Szwajcarii, Turcji, Węgier i Włoch.
Witam szczególnie serdecznie delegacje z krajów, biorących po raz pierwszy udział w naszych kongresach. Witam pana Schmidta – chargé d`affaires Estonii, pana wicekonsula Ekwadoru dr Müllera, jako reprezentanta Federazione Sud Americana del Turizmo oraz pana sekretarza Mourad Kemal Beya, reprezentanta Egiptu.
Cieszy nas bardzo, że niektórzy z panów zechcieli przybyć na kongres w towarzystwie swoich żon, które również witam serdecznie, jak i reprezentantów prasy zagranicznej Norwegii, Czechosłowacji, Jugosławii, Węgier i Holandii, którzy przy okazji relacjonowania obrad kongresu mogą zapoznać się z ważniejszymi osobliwościami Polski.
Wiem, że po bardzo serdecznym i gościnnym przyjęciu, jakie zgotowano uczestnikom poprzednich kongresów, a to w 1926 w Czechosłowacji, w 1927 r. w Jugosławii i w 1928 r. na Węgrzech - Polsce trudno będzie kongresom tamtym dorównać, podjęliśmy jednak starania, aby uczestnikom obrad pokazać to, co wydaje nam się najbardziej w Polsce interesujące. Zwiedzą tedy Panowie i Panie chociażby pobieżnie kilka większych miast Polski, je stolicę, Poznań, w którym obecnie odbywa się Wystawa Powszechna dla uczczenia 10-lecia niepodległości Polski, dawną stolicę Kraków, miasto najbogatsze w Polsce w pamiątki historyczne i zabytki. Ponadto zobaczą Państwo ziemie, gdzie są jeszcze noszone piękne stroje ludowe – Łowicz i Zakopane, gdzie na ich cześć będą urządzone uroczystości ludowe, piękne okolice Polski – dolinę Ojcowską, Pieniny i Tatry, a wreszcie kopalnie soli w Wieliczce i kopalnie węgla na Śląsku.
Będzie naszym staraniem, aby Panie i Panowie wywieźli z Polski dobre wspomnienia oraz przeświadczenie, że Polska jest pięknym krajem, że posiada dzielną, pracowitą i zdolną ludność.
Polska została bardzo zniszczona w czasie ostatniej wojny, najbardziej ze wszystkich państw. Po kilku latach, poświęconych wyłącznie sprawie odbudowy, zwróciła od kilku lat baczniejszą uwagę na sprawę propagandy turystycznej i ściągnięcie do kraju turystów zagranicznych. Rozpoczęto akcję, na razie skromną, coraz szerszą jednak z roku na rok, o czym świadczy cyfra około 300,000 turystów zagranicznych, którzy w roku ubiegłym zwiedzili Polskę, a w której to akcji bardzo pomocne były opinie poprzednich kongresów.
Nie wątpię, że wyniki obrad kongresu będą miały ogromne znaczenie dla spraw ożywienia i ułatwienia międzynarodowego ruchu turystycznego i w tej nadziei życzę Oanom jak najpomyślniejszego wyniku obrad.

Proponuję posty o podobnej tematyce:
KONFERENCJE I ZJAZDY
TURYSTYKA

PEWUKA

Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:

ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
 

Brak komentarzy: