Zakazane widokówki z Chojnic

Piątek, 18 stycznia

Pomnik w Chojnicach
 
Zarządzone przez Pana Prokuratora przy Sądzie Okręgowym w Chojnicach zajęcie u Anny Buchner 22 sztuk kartek korespondencyjnych (widokówek) z napisem Chojnice, Konitz Wilhelmsplatz mit Denkmal Kaiser Wilhelm I i z napisem Chojnice oraz odbitką powyższego pomnika zatwierdza się, a to w myśl art. 2, 38, 73, 76 i 77 Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z 10 maja 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr 1 z 1928 r., poz. 1) o prawie prasowym, gdyż treść kartek zawiera znamiona wykroczenia, w uwzględnieniu bowiem ożywionej propagandy niemieckiej odnośnie do Pomorza i w mieście granicznym, jak Chojnice, trzymanie tych kartek na sprzedaż i ich rozszerzanie zdolne jest poderwać u obywateli poczucie porządku i bezpieczeństwa prawnego oraz zachwiać podstawami zgodnego współżycia obywateli narodowości polskiej i niemieckiej (O.S.P. Tom V.926 Nr 435).

Chojnice, 18 stycznia 1929 r.
Wydział Karny Sądu Okręgowego:
(---) Staruszkiewicz, (---) Płocieniak, (---) Dr Halski.

Zwracam uwagę na uzasadnienie postanowienia Sądu - w większości przypadków ingerencji cenzorskiej żadnych uzasadnień nie podawano. Jest przestępstwo, to zabraniamy rozpowszechniania i już.

Czy naprawdę w 1931 roku na tym pomniku podmieniono Cesarza na Chrystusa Króla ? 

Mam potwierdzenie z profesjonalnie prowadzonej strony, iż w rzeczy samej Cesarza zmieniono w 1931 r. na Króla.



Proponuję posty o podobnej tematyce:
CENZURA
POMORSKIE WOJEWÓDZTWO
POGRANICZE
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM

1 komentarz:

laurahuta777 pisze...

Mam informację ze strony poświęconej historii Chojnic, że rzeczywiście Cesarza zmieniono na Króla w 1931 roku. Więcej na

http://www.historiachojnic.pl/