Wojskowe lotnictwo sanitarne i PCK

 Środa, 27 listopada



     27 listopada oficerowie i podoficerowie, którzy położyli najwięcej zasług i pracy w dziedzinie lotnictwa sanitarnego, obchodzili piękne święto, otrzymując honorowe odznaki Polskiego Czerwonego Krzyża. Uroczystość powyższą poprzedził doniosły moment wleczenia przez władze PCK pierwszemu Wiceministrowi i szefowi administracji gen. Danielowi KONARZEWSKIEMU (lat 58) odznaki honorowej Czerwonego Krzyża I klasy. Wręczając odznakę, wiceprezes Komitetu Głównego inż. Włodzimierz KRYŃSKI podkreślił w swym przemówieniu wybitne zasługi gen. Konarzewskiego dla PCK. W odpowiedzi generał zaznaczył, że uważa tę oznakę za wielki zaszczyt, i zapewnił, że wojsko z dużym zainteresowaniem i sympatią śledzi humanitarną działalność PCK i gotowe jest zawsze z tą instytucją współpracować. Po tej uroczystości gen. Konarzewski wraz z członkami Komitetu Głównego PCK przeszedł do sali reprezentacyjnej Ministerstwa, gdzie o godz. 12.00 zgromadzili się wyżsi oficerowie Departamentu Sanitarnego z gen. Stanisławem ROUPPERTEM (42 lata) na czele, oficerowie Departamentu Aeronautyki z płk Ludomiłem RAYSKIM, szef gabinetu Ministra Spraw Wojskowych ppłk Józef BECK, delegat Ministerstwa do PCK płk dr RUDZKI, oficerowie gabinetu Ministra oraz oficerowie i podoficerowie przedstawieni do odznaki honorowej PCK.
       Do zgromadzonych przemówił w serdecznych słowach wiceprezes PCK inż Kryński. Mówca wskazał na pewne cele, łączące PCK i lotnictwo sanitarne, a wyrażające się w niesieniu ulg cierpiącym, i zaznaczył, że, jako wyraz tej pracy humanitarnej, władze PCK postanowiły nadać lotnikom polskim swą honorową odznakę.
      Potem przemówił gen. Konarzewski, wzywając przedstawionych do odznaki oficerów i podoficerów do dalszej usilnej pracy na polu lotnictwa sanitarnego, po czym, na prośbę prezydium PCK, wręczył odznakę II klasy PCK kpt. pilotowi Zbigniewowi Babińskiemu, kpt. pilotowi Ignacemu Giedgowdowi i por. pilotowi Krzysztoffowi oraz odznakę III klasy podchorążemu pilotowi Sagaszkowi, starszemu sierżantowi pilotowi Pakule, st. sierżantowi Żuromskiemu, st. sierżantowi Szubce, sierżantom Popławskiemu, Tongisowi, Kowalewskiemu, Madalińskiemu oraz sierżantowi pilotowi rezerwy Nartowskiemu i Szatelowi.
      Po tych uroczystościach gen. Konarzewski podziękował władzom PCK za to odznaczenie i zapewnił, że PCK może liczyć na współpracę wojska w wielkim dziele niesienia ulg cierpiącym. O godz. 13 odbyło się w sali Hotelu „Polonia” śniadanie, na którym byli obecni wszyscy uczestnicy uroczystości.
      W czasie deseru przemówił szef departamentu sanitarnego gen. Rouppert, który wskazał na zasługi gen. Konarzewskiego w dziele rozwoju lotnictwa sanitarnego i zaznaczył, że Polska obok Szwecji przoduje w dziedzinie lotnictwa sanitarnego. W miłym nastroju zebranie przeciągnęło się do godz. 15.



Proponuję posty o podobnej tematyce:
LOTNICTWO
ZDROWIE
WOJSKO
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM

Brak komentarzy: