Fuszerka w temacie fałszowania dwudziestozłotówki

Czwartek, 10 stycznia 




Bank Polski 10 stycznia wydał zawiadomienie, iż zatrzymano falsyfikat biletu bankowego 20-złotowego drugiej emisji z datą 1 marca 1926 r. oznaczony serią D. 6649755.
Falsyfikat odbito na papierze o odmiennym składzie i wyglądzie, niż bilet autentyczny. Znak wodny, wykonany farbą tłuszczową, widoczny jest na powierzchni papieru nawet bez oglądania pod światło. Ogólne zabarwienie falsyfikatu różni się zasadniczo od zabarwienia biletu autentycznego: na falsyfikacie brak koloru tła jasno seledynowego, co najbardziej uwydatnia się w medalionach na stronie odwrotnej, na której również napisy (białe) „Bank Polski”, „dwadzieścia złotych” mają niewyraźne kontury. Druk klauzuli – nierówny, przerywane i zamazany; wyrazy w tekście rozlane, podpisy naśladowane nieudolnie oraz grubsze.
Cyfry numeru są grubsze, wysokość i krój różne. Graficzne wykończenie falsyfikatu jest niedołężne, rysunki wykonane grubymi, niejednolitymi kreskami, wskutek tego figury symboliczne, fragmenty fasad dawnego i obecnego Bank Polskiego nie wykazują delikatnych cieniowań. W obramowaniu falsyfikatu stylizowane kwiaty i ptaki nie występują tak wyraźnie, jak na bilecie autentycznym.
Całość falsyfikatu odtworzona nieudatnie, skutkiem czego jest on łatwy do rozpoznania.

Jednym słowem „FUSZERKA”. W trakcie roku na polu fałszowania biletów bankowych wystąpił znaczny postęp: KLIKNIJ.


 

Proponuję posty o podobnej tematyce:
AFERY A.D. 1929
CIEKAWOSTKI 1929
POLICJA
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM

Brak komentarzy: