Poniedziałek 26 sierpnia
Jeden z projektów przedwojennych |
Zgodnie z ustawą z dnia 17 marca 1921 r., a w wykonaniu ślubu, uczynionego przez Sejm Czteroletni – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza konkurs na szkicowy projekt świątyni pod wezwaniem „Opatrzności Bożej” w Warszawie.
Świątynia ta, która będzie wzniesiona kosztem Państwa i dobrowolnych ofiar publicznych, ma być pomnikiem dziękczynnym narodu za odzyskanie Niepodległości i spełniać rolę reprezentacyjną o charakterze państwowym. Przy świątyni będą umieszczone grobowce dla zmarłych zasłużonych – katolików, a przez to stać się świątynia winna również świątynią narodową, pomnikiem zasłużonych, uznanych przez Sejm Rzeczypospolitej.
Świątynia będzie wzniesiona w nowej dzielnicy Warszawy – na polu Mokotowskim.
W konkursie mogą uczestniczyć jedynie obywatele Rzeczypospolitej Polskiej. Za najlepsze prace przyznane będą 3 nagrody w ogólnej sumie 60.000 złotych, które bezwzględnie zostaną wypłacone. Podziału nagród dokona Sąd Konkursowy. Prócz tego na ewentualne zakupy przeznacza się sumę 20.000 zł.
Prace nagrodzone staną się własnością ogłaszającego konkurs.
Termin składania prac konkursowych upływa z dniem 31 marca 1930 r. Termin ten nie będzie przesunięty.
Sąd Konkursowy stanowią:
- Przedstawiciel Sejmu: Wicemarszałek Seweryn książę CZETWERTYŃSKI, i jako zastępca wicemarszałek Jan DĄBSKI,
- Przedstawiciel Episkopatu: J. Em. Kardynał dr August HLOND, Prymas Polski i jako zastępca: Ks. Arcybiskup Krakowski Adam SAPIEHA,
- J. Em. Kardynał Aleksander KAKOWSKI, Arcybiskup Metropolita Warszawski,
- Delegaci Rządu: Przedstawiciel Ministerstwa Robót Publicznych, inż. Jan Tomasz KUDELSKI, naczelnik wydziału i jako zastępca inż. architekt Aleksander RANIECKI, radca ministerialny,
- Przedstawiciel Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego – Wojciech JASTRZĘBOWSKI, Dyrektor Departamentu Sztuki i jako jego zastępca: inż. arch. Jarosław WOJCIECHOWSKI, naczelnik wydziału,
- Prezydent miasta st. Warszawy: inż. Zygmunt SŁOMIŃSKI i jego zastępca inż. Kazimierz TYSZKA,
- Przedstawiciel Prezydium Rady Miejskiej m. st. Warszawy – inż. Józef ZADORA-SZWEJCER,
- Prof. dr Adolf SZYSZKO-BOHUSZ;
- Edward NORWERTH;
- Prof. Rudolf ŚWIERCZYŃSKI, i jako zastępcy: Lech NIEMOJEWSKI, prof. Tadeusz TOŁWIŃSKI.
Razem 11 członków Sądu Konkursowego i 7 zastępców.
Wszystkie wiadomości, tyczące się niniejszego konkursu i jego wynik z protokołami Sądu Konkursowego będą ogłaszane w czasopiśmie „Architektura i Budownictwo” w Warszawie i „Architekt” w Krakowie, wszelkie zaś zawiadomienia będą ogłaszane w prasie codziennej.
Program i warunki konkursu można otrzymać w Kancelarii Sejmu i wszystkich zrzeszeniach architektów, którym programy te będą przesłane w ilościach odpowiednich.
Proponuję posty o podobnej tematyce: |
KOŚCIÓŁ KATOLICKI |
INWESTYCJE |
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów: |
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY |
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI |
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI |
INDEKS PAŃSTW |
KALENDARIUM |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz