300 rocznica urodzin Jana III Sobieskiego

Niedziela, 20 października

      Uroczystości z okazji 300 – lecia urodzin króla Jana III Sobieskiego miały w stolicy przebieg bardzo podniosły. Na wszystkich (?) domach powiewały chorągwie o barwach narodowych. Rano odprawione zostały nabożeństwa za spokój duszy króla Jana. Uroczystą mszę w katedrze celebrował ksiądz kardynał Aleksander KAKOWSKI w asyście licznego kleru. W stallach zasiadło duchowieństwo z ks. biskupem polowym Stanisławem GALLEM na czele, w prezbiterium zaś przedstawiciele władz, weterani roku 1863, przedstawiciele wyższych uczelni, miasta i t.p. Specjalną uwagę zwracała delegacja 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana Sobieskiego z Rzeszowa. Nawę główną wypełnili przedstawiciele niezliczonych stowarzyszeń ze sztandarami, młodzież akademicka, szkół średnich i powszechnych oraz tłumy wiernych.
      Na nabożeństwie obecni byli: Pan Minister Felicjan SKŁADKOWSKI, Pan Minister Karol NIEZABYTOWSKI, członkowie poselstwa austriackiego z ministrem POSTEM na czele, generalicja i wyżsi wojskowi z generałami Leonardem SKIERSKIM i Kazimierzem JACYNIKIEM, szef protokołu Karol ROMER, komisarz Rządu wojewoda Władysław JAROSZEWICZ, komendant garnizonu płk Bolesław WIENIAWA – DŁUGOSZOWSKI i inni.
Po mszy odśpiewano „Boże coś Polskę”, po czym na ambonę wszedł ks. kanclerz Tadeusz JACHIMOWSKI, wygłaszając wzniosłe kazanie, sławiące bohaterskie czyny króla Jana. Niedługo potem uformował się pochód z kilkutysięcznych delegacji organizacji społecznych oraz młodzieży szkolnej.
      Na czele pochodu kroczyła delegacja 20 Pułku Ułanów, dalej członkowie komitetu obchodów, korpus oficerski i delegacje garnizonu stołecznego, weterani 1863 roku, przedstawiciele Policji, cechy.
      Pochód przeszedł placem Zamkowym, Krakowskim Przedmieściem, zatrzymując się przed figurą Matki Boskiej Zwycięskiej, gdzie młodzież akademicka złożyła wieniec z żywego kwiecia. Stąd uczestnicy pochodu udali się na ul. Królewską, placem Marszałka Piłsudskiego, obok Grobu Nieznanego Żołnierza, placem Teatralnym do kościoła O.O. Kapucynów, by złożyć hołd sercu Wielkiego Króla, umieszczonemu w sarkofagu. Przed kościołem stanęła kompania honorowa 30 Pułku Piechoty Strzelców Kaniowskich z orkiestrą. Delegacje ze sztandarami weszły do kościoła, ustawiając się wzdłuż nawy. Po podniosłym kazaniu ojca Konstantego i modłach, złożone zostały uroczyście na sarkofagu piękne wieńce od stolicy i od 20 Pułku Ułanów. W chwili gdy składano wieńce ustawiona przed kościołem orkiestra odegrała Marsza Sobieskiego, a kompania honorowa sprezentowała broń.
      Bezpośrednio po nabożeństwie w katedrze św. Jana pan minister pełnomocny Austin POST w towarzystwie dyrektora protokołu Romera i zastępcy pana Rajnolda PRZEŹDZIECKIEGO, udał się do kościoła O.O. Kapucynów przy ul. Miodowej. Powitany u progu świątyni przez ojców Kapucynów, pan minister Post przykląkł przy sarkofagu, przy którym stała wojskowa warta honorowa. Podniosłą tę uroczystość, pełną majestatycznego skupienia i powagi, zakończyło krótkie przemówienie jednego z ojców Kapucynów, który podniósł znaczenie odsieczy Wiednia w dzisiejszej cywilizacji. Na przemówienie to odpowiedział pan minister Post, zapewniając, że Austria postać Króla – Bohatera i wiekopomny czyn jego zachowuje w swej wdzięczne pamięci.




Proponuję posty o podobnej tematyce:
ROCZNICE
WARSZAWA
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM

Brak komentarzy: