Nowogródek wielu wyznań

      Z okazji pobytu Pana Prezydenta Rzeczypospolitej w Nowogródku, odbyły się w niedzielę 22 września 1929 r. w świątyniach wszystkich wyznań uroczyste nabożeństwa. Pan Prezydent Rzeczypospolitej w otoczeniu świty udał się najpierw do kościoła katolickiego św Michała Archanioła. Dostojny Gość, przy dźwiękach hymnu narodowego, wśród entuzjazmu zgromadzonych tłumów, przeszedł przed frontem szwadronu 25 Pułku Ułanów stacjonujących w Prużanie, organizacji i delegacji tworzących szpalery i witany na progu świątyni z ks. Więckiewiczem na czele, zajął miejsce w prezbiterium. Na mszy obecni byli dygnitarze państwowi, między innymi Pan Minister Staniewicz, Pan Minister Karol Niezabytowski, gen. Mieczysław Trojanowski, dowódca K.O.P. Gen. Stanisław Tessaro-Zosik i inni. Przed nabożeństwem nastąpiło poświęcenie sztandarów organizacji kółek rolniczych oraz związku młodzieży wiejskiej.
      Po nabożeństwie Pan Prezydent udał się do soboru prawosławnego, gdzie u progu witał Go arcybiskup grodzieńsko-nowogródzki Aleksy, zaznaczając że ludność prawosławna wita serdecznie i z wdzięcznością Przedstawiciela Majestatu Rzeczypospolitej, która zapewnia swobodny rozwój i równouprawnienie mniejszościom wyznaniowym. Stamtąd udał się Pan Prezydent do synagogi, powitany przez rabinat z torami pod baldachimem. Pierwszy przemawiał w imieniu gminy żydowskiej adwokat Zeldowicz, zaś w synagodze podniosłą mowę wygłosił rabin Majerowicz, podkreślając wdzięczność wobec władzy polskiej, która zapewnia zgodne współżycie wszystkich narodowości. Z synagogi Pan Prezydent udał się do meczetu, gdzie powitanie wygłosił mufti dr Szynkiewicz, podnosząc także uświęconą wieczną tradycją tolerancję polską.
      O godz. 11 w gmachu województwa zebrali się szefowie władz II instancji związków komunalnych, których przedstawił pan wojewoda. W sąsiedniej zaś sali zebrały się delegacje stowarzyszeń i organizacji oraz duchowieństwa wszystkich wyznań. W imieniu ludności miasta przemówił burmistrz pan Ludwik Wolnik, odczytując uchwałę Rady Miejskiej, która w chęci zrealizowania swego szczerego hołdu dla Pana Prezydenta Rzeczypospolitej postanowiła przeznaczyć stypendium imienia Pana Prezydenta Ignacego Potockiego, zebrane z dobrowolnych składek ludności, dla syna najbiedniejszego robotnika fabryki chorzowskiej, który będzie odbywał wyższe studia techniczne.

Cerkiew Św. Mikołaja w Nowogródku


 
Proponuję posty o podobnej tematyce:
PAN PREZYDENT MOŚCICKI
MNIEJSZOŚCI NARODOWE I WYZNANIOWE
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM

Brak komentarzy: