W niedzielę 21 kwietnia 1929 roku odbyły się w stolicy uroczystości, związane z dekoracją Krzyżem Zasługi 438 kolejarzy i pocztowców, którzy przez długi szereg lat pracowali na swych posterunkach dla dobra Państwa. O godz. 9.30 odbyła się w Katedrze Św. Jana uroczysta msza święta, celebrowana przez ks. biskupa polowego Stanisława Galla w asyście licznego kleru. Na nabożeństwie obecny był pan Prezydent Rzeczypospolitej w otoczeniu domu cywilnego i wojskowego, oraz Panowie Ministrowie Kühn, Boerner, Felicjan Składkowski, tudzież wyżsi urzędnicy państwowi, przedstawiciele wojskowości, miasta i prasy. Po nabożeństwie uformował się pochód, który ruszył na plac Marszałka Piłsudskiego, gdzie delegacje zasłużonych kolejarzy i pocztowców złożyły wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza.
O godz. 12.30 Pan Minister Komunikacji przyjmował śniadaniem w sali Klubu Urzędników odznaczonych pracowników kolejowych. W czasie śniadania wygłosił Pan Minister przemówienie, w którym zaznaczył, że dekoracja ta odbyła się z inicjatywy Pana Prezydenta Rzeczypospolitej i wezwał pracowników do dalszej pracy dla dobra Państwa.
Panu Ministrowi odpowiedział najstarszy, 84-letni kolejarz, uczestnik powstania Kmita, dziękując za odznaczenia, które będą zachętą do dalszej, wytrwałej pracy. O godz. 15.00 odznaczeni obecni byli na przedstawieniu galowym „Pana Twardowskiego” w Teatrze Wielkim.
Około godz. 19.00 zasłużeni kolejarze i pocztowcy przybyli na Zamek, gdzie ustawili się w Sali Ansamblowej. Tymczasem na Zamek przybywać zaczęli dygnitarze państwowi. Punktualnie o godz. 20.00 wszedł Pan Prezydent Rzeczypospolitej w otoczeniu członków Rządu z Panem Prezesem Rady Ministrów z Panem Prezesem Kazimierzem Świtalskim na czele i szeregiem innych dygnitarzy państwowych oraz członków domu cywilnego i wojskowego. Pan Prezydent wygłosił okolicznościową mowę, po której zgromadzeni na sali wznieśli na cześć Głowy Państwa okrzyk „Niech żyje !”. Z kolei przystąpiono do dekoracji. Kolejarze pozostali w Sali Ansamblowej. Dekorował w imieniu Pana Prezydenta Pan Minister Alfons Kühn w otoczeniu szefa Kancelarii Cywilnej pana Adama Lisiewicza.
Pocztowcy zaś, w liczbie 99, przeszli do Sali Rycerskiej, gdzie dekorował ich Pan Minister Ignacy Boerner w towarzystwie szefa Gabinetu Wojskowego, płk Jana Głogowskiego.
Po skończonym akcie dekoracyjnym, odznaczeni kolejarze i pocztowcy przechodzili grupami do następnej sali, gdzie byli przedstawiani Panu Prezydentowi Rzeczypospolitej. Wieczorem odbył się w salach Zamku raut.
„Pan Twardowski” stawał się powoli hitem dla odznaczonych przedstawicieli różnych zawodów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz