W niedzielę 26 maja 1929 roku imponujący przebieg miało święto Wielkopolskiego Towarzystwa Kółek Rolniczych, uświetnione udziałem Pana Prezydenta Rzeczypospolitej oraz Panów Ministrów: Rolnictwa Karola Niezabytowskiego i Reform Rolnych dr Witolda Staniewicza.
Zalane słońcem boisko Sokoła zaczęło się już o godz. 10.00 zapełniać tysięcznymi rzeszami członków Kółek Rolniczych z całej Wielkopolski, dążącymi w karnych szeregach ze sztandarami, często wprost z dworca na doroczny swój sejmik. Tłumy rosły z każdą chwilą, tak, że koło godziny 11.00 liczono je już na około 15 tysięcy osób.
Poza członkami Kółek Rolniczych przybyli na boisko i zajęli miejsca w pobliżu ołtarza polowego Pan Minister Reform Rolnych dr Witold Staniewicz, wybitni przedstawiciele ziemiaństwa i innych dzielnic, między innymi Panowie: Mieczysław Chłapowski, prezydent Ziemstwa Żychliński, prezydent Wielkopolskiej Izby Rolniczej Szulczewski, dr Trzciński, prezes Bogdan Fudakowski, pan Kazimierz Lubomirski z Warszawy, a dalej przedstawiciele władz cywilnych i wojskowych z zastępcą dowódcy O.K. Gen. Janem Medwadowskim. O godzinie 11.00 wśród gromkich okrzyków: „Niech żyje !” i przy dźwiękach hymnu narodowego zajechał na boisko Pan Prezydent Rzeczypospolitej, gdzie powitała Go Rada Główna WTKR z prezesem Plucińskim na czele i wprowadziła Go na przygotowane przed ołtarzem miejsce. Mszę świętą odprawił ks. Sołtysiński ze Strzelna, jeden z wybitnych i zasłużonych działaczy na polu organizacji i spółdzielczości rolniczej, który po mszy wygłosił piękne kazanie.
Po szeregu przemówień przedstawicieli wielkopolskiego rolnictwa odczytano przemówienie jednego z najstarszych działaczy Kółek Rolniczych i założyciela pierwszego w Wielkopolsce kółka pana Józefa Thomasa, który wyraził radość, że może widzieć najwyższego Dostojnika Rzeczypospolitej, co wynagradza mu sowicie 60-letnią pracę społeczną.
Po przemówieniach Ministrów Niezabytowskiego i Staniewicza, wśród ogólnej ciszy zabrał głos Pan Prezydent Rzeczypospolitej, którego przemówienie wysłuchano stojąc.
Pan Prezydent Rzeczypospolitej pochwalił znaczne osiągnięcia ukazane Mu w czasie wizyty. Szczególne wrażenie na Panu Prezydencie Rzeczypospolitej wywarły rezultaty pracy pana Stanisława Fenrycha, który stworzył w Pudliszkach fabrykę konserw o poziomie zupełnie nowoczesnym, opartą o własną produkcję ogrodniczą, co razem tworzy bardzo usprawnioną całość. Pan Prezydent wspomniał także o szkole mleczarskiej we Wrześni, połączonej z Instytutem Mleczarskim, co również stanowi prześliczną całość.
Najmilsze jednak wrażenie Pan Prezydent Rzeczypospolitej odniósł, gdy mógł stwierdzić, że tu, na tej ziemi, praca zorganizowana odbywa się w pełnej harmonii wszystkich pracujących na roli, niezależnie od wielkości warsztatów tych prac.
Na tym uroczystość na boisku zakończyła się. Pan Prezydent Rzeczypospolitej, żegnany owacyjnie przez uczestników Zjazdu, opuścił wraz z otoczeniem boisko Sokoła i odjechał do Zamku.
Wieczorem Pan Prezydent Rzeczypospolitej wydał raut na cześć uczestników Zjazdu. W salonach Zamku zebrało się przeszło 1 000 osób. Wśród obecnych znajdowali się najwybitniejsi przedstawiciele ziemiaństwa polskiego oraz przedstawiciele władz.
Września - szkoła mleczarska |
Proponuję posty o podobnej tematyce: |
ROLNICTWO |
POZNAŃ I WIELKOPOLSKA |
PAN PREZYDENT MOŚCICKI |
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów: |
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY |
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI |
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI |
INDEKS PAŃSTW |
KALENDARIUM |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz