Paniówki stolicą śląskiego ciasta

      Danka raz jeszcze, tym razem z powodu blogowania, zapowiedziała, że już w życiu nie upiecze żadnego ciasta, kołocza, krepla – chociaż wspaniale Jej to wychodziło przed laty. Przyczyna – poddanie się bez walki konkurencji kapitalistycznej prywatnych piekarni w naszej okolicy. A także wymiana piecyka gazowego, na taki, w którym po prostu ciasta nie wychodzą.
      Po wspaniałe wypieki przez lata jeździliśmy do Paniówek, w której to miejscowości mamy chyba do czynienia z najwyższym współczynnikiem zakładów piekarniczych na 1 000 mieszkańców. Polecamy zakłady Panów Łucjana Mryki i Franciszka Nowaka.
      Ale Paniówki w XXI wieku zmienione zostały na Ornontowice, żeby było dalej. Celem naszym stał się zajazd „U Janusza”.
      Teraz Ornontowice i Paniówki przyjeżdżają do nas w formie konsorcjum. Wiedzieli chyba, gdzie mieszkamy, i na złość naszym dietetykom zlokalizowali swój sklep firmowy 50 metrów od nas. Makowce, serniki, jabłeczniki – po prostu cud miód, zwłaszcza gdy jeszcze gorące. Podobno niezdrowe. A co to kogo obchodzi – nasze zdrowie.
      Ceny, należy przyznać, nie są niskie, lecz warto dwa razy w roku, na święta, się wykosztować.
      Typowo śląskie kołocze z różnymi posypkami i wkładami mamy trochę dalej. Obok Lidla ciepłe jeszcze blachy dowożą z Rybnika, z firmy Pani Emilii Kristof. Ceny rozsądne. Oprócz tego normalny zestaw pieczywa. Jak konkurują z tak wychwalanymi przeze mnie bułkami z Lidla – ich sprawa.
LAURAHUTA (z) RESZTĄ: LIDL – POST NIESPONSOROWANY

      Po drodze do Lidla warto także wstąpić na stoisko firmowe MULTI - BACK z Laurahuty (jak to się plączą te ludzkie geografie).
      Na Laurahucie w latach 60 wybudowano jedną z piekarń – gigantów. Wolność przyniosła jej bankructwo, lecz od 1993 na zgliszczach socjalistycznego „giganta” powstaje tym razem gigant rynkowy, sądząc po ilości sklepów firmowych na całym Górnym Śląsku, a nawet i w Zagłębiu.

Smacznego. A potem dieta Ducana.



Proponuję posty o podobnej tematyce:
ŚLĄSKIE WOJEWÓDZTWO
CIEKAWOSTKI 1929
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM