Gdy poseł BBWR zgrzeszy przeciwko Państwu, immunitetem się zasłaniać nie będzie

Warszawa, 12 lutego 1930 r.

Klub Poselski BBWR od dłuższego czasu jest zaniepokojony obserwowaną coraz częściej panoszącą się samowolą panów posłów z opozycji, tolerowaną jednocześnie przez pana marszałka sejmu Ignacego DASZYŃSKIEGO. Swawola, przekraczająca daleko wolność słowa, ujawnia się systematycznie zarówno w przemówieniach na plenum, jak i w komisjach.
Przemówienia często JEDNOZNACZNE Z JAWNĄ ZDRADĄ STANU, GDY KWESTIONUJĄ GRANICE PAŃSTWA , A NAWET NAWOŁUJĄ DO ODERWANIA OD POLSKI POSZCZEGÓLNYCH TERYTORIÓW.
Enuncjacje poselskie, nakazy partyjne i instrukcje organizacyjne wydawane przez posłów nawołują DO NAPADÓW NA URZĘDNIKÓW I INSTYTUCJE PUBLICZNE. Niektórzy posłowie WPROST WSPÓŁDZIAŁAJĄ Z OBCYMI POTĘGAMI I AGENTURAMI.
Uchylają się od odpowiedzialności za swe czyny, chowając się za parawan immunitetu poselskiego, podczas gdy zwykli obywatele ponoszą pełną odpowiedzialność za to, co czynią. Nieodpowiedzialność ta i swawola sięgają tak daleko, że nawet w sprawach honorowych, w których naruszono dobre imię i cześć ludzi, niektórzy panowie posłowie, wbrew parlamentarnemu pojęciu uczciwości, odmawiali udzielenia jakiejkolwiek satysfakcji za wyrządzoną zniewagę i oszczercze zarzuty, stawiając w ten sposób siebie poza nawias ludzi honoru.
BBWR od dawna żąda zmiany konstytucji w tym kierunku, aby nieodpowiedzialność i swawola panów posłów wreszcie została ukrócona. Blok przez swoją uświadamiającą pracę osiągnął ten skutek, że hasło to zyskuje pełne zrozumienie wśród najszerszych mas społeczeństwa. Mimo jednak tego wszystkiego orgie nieodpowiedzialności poselskiej, a w konsekwencji i sejmowej odzywają się w dalszym ciągu, a objawy tej choroby naszego życia publicznego wciąż wzrastają.
W tych warunkach BBWR wzywa całe społeczeństwo do walki z tym szkodnictwem, chcąc się odgrodzić jasno od tego rodzaju nadużywania przywilejów poselskich i deklaruje:

  • że POSŁOWIE I SENATOROWIE BBWR NIE BĘDĄ KORZYSTAĆ Z UPRAWNIEŃ NIETYKALNOŚCI, JAKIE IM OBOWIĄZUJĄCA OBECNIE KONSTYTUCJA NADAJE;
  • że NIKT Z POSŁÓW I SENATORÓW BBWR NIE BĘDZIE SIĘ ZASŁANIAŁ NIETYKALNOŚCIĄ POSELSKĄ W SPRAWACH MOGĄCYCH WYNIKNĄĆ Z OSKARŻENIA PUBLICZNEGO I PRYWATNEGO, JAK RÓWNIEŻ NIKT Z POSŁÓW I SENATORÓW BBWR NIE BĘDZIE SIĘ USUWAŁ OD UDZIELANIA SATYSFAKCJI ZA SWOJE CZYNY.

Pan Marszałek zacznie się często na tę śmieszną w kontekście politycznym deklarację osób, którzy przecież nawet z nazwy współpracowali z rządem, a nie go krytykowali. Nawet słownictwo jest Pana Marszałkowe.

Proponuję posty o podobnej tematyce:
BBWR
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY
jerzy@milek.eu.org

5 komentarzy:

Syneloi pisze...

Z okazji świąt życzy Tobie Syneloi by każdy dzień był radością Twego serca.

PIOTR BOLC pisze...

W tamtejszych czasach ludzie na stanowiskach srożej odpowiadali niż zwykli obywatele.

Grzegorz Laskowski pisze...

Przyjaźń jest jak ognisko jeśli przy nim uśniesz to wygaśnie.

Pantsata1 pisze...

Często brakuje mi pieniędzy i pomagają mi szybkie chwilówki online. Jestem bardzo zadowolony z tego, co mi zaoferowały. Uważam, że negatywne nastawienie ludzi jest przesadzone. Każdy powinien zastanowić się dwa razy, zanim weźmie kredyt, ale nie jest to takie straszne, jak się wydaje.

http://www.bezbiku.info/kredyty-dla-firm/ pisze...

Naszym kochanym posłom z rządu lub opozycji przydałby się taki zapis by skończyli być bezkarni za własne poczynania.