Jack SHARKEY zdyskwalifikowany w walce o tytuł mistrza świata. Niemiec Max SCHMELING na topie

Max SCHMELINGZ ogromnym zainteresowaniem oczekiwany przez cały świat mecz bokserski Jack SHARKEY – Max SCHMELING o tytuł mistrza świata w wadze ciężkiej zakończył się zwycięstwem pięściarza niemieckiego w IV rundzie przez dyskwalifikację Amerykanina.
W ten sposób młody bokser niemiecki, który w rekordowym czasie wspiął się na szczyty światowego boksu zawodowego i sukcesu materialnego, uzyskał tytuł mistrza świata wszechwag.
Ponieważ mecz miał odbyć się pod gołym niebem na nowojorskim stadionie, a od samego rana nad miastem gromadziły się geste, deszczowe chmury, organizatorzy zastanawiali się nad przełożeniem spotkania. Pogoda jednak okazała się łaskawa i Yankee Stadium szybko się zapełnił widzami. Zakłady bookmacherzy przyjmowali w stosunku 8 do 5 na korzyść SHARKEYA. Sprzedano 79.222 biletów.
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 9,32. Pierwsza runda przebiegała raczej spokojnie, chociaż pod jej koniec uwidoczniła się przewaga Niemca. W rundzie drugiej do ataku od początku przeszedł Amerykanin, lecz wkrótce Niemiec odzyskuje inicjatywę, co powoduje widoczną wściekłość konkurenta. Amerykanin jest znacznie szybszym bokserem.
Trzecia runda to wzrastająca agresja SCHARKEYA. Niemiec cofa się pod gradem uderzeń i słania się na nogach, tylko gong ratuje go przed prawie pewnym nokautem.
Czwarta runda rozpoczyna się pomyślnie dla atakującego Amerykanina, lecz widać coraz częstsze kontrataki SCHMELINGA . Niespodziewanie Niemiec pada na deski ringu, a sędzia rozpoczyna odliczanie. Gdy doliczył do „6” rozlega się gong. SCHMELING pokazuje sędziemu na okolice swej pachwiny, wyjaśniając coś jednocześnie swojemu sekundantowi.
Sędzia nie widzi tego i daje znak do rozpoczęcia walki. Niemiecki zawodnik jednakże oświadcza, iż dalej walczyć nie może, ponieważ otrzymał cios poniżej pasa. Po długiej dyskusji i konsultacji z lekarzami, sędziowie zdyskwalifikowali obrońcę tytuły. Pierwszy raz mistrzem świata wagi ciężkiej został pretendent w walce zakończonej dyskwalifikacją.
Decyzja ta, jak każda dyskwalifikacja, nie kończąca się odgryzieniem ucha przeciwnikowi, była kontrowersyjna, podobnie jak remisowy wynik walki rewanżowej, w której 21 czerwca 1932 r. odzyskał tytuł SHARKEY.
Pokrótce opisana walka na Yankee Stadium nazywana jest w historii szlachetnej szermierki na pięści „pojedynkiem kontynentów”.
Nowy Jork, 12 czerwca 1930 r.
Jack SHARKEY


Proponuję posty o podobnej tematyce:
SPORT
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY
jerzy@milek.eu.orgBrak komentarzy: