Bezrobotni stolicy demonstrują w dalszym ciągu

Warszawa, 14 kwietnia 1926 r.

Demonstracje bezrobotnych w Warszawie nie ustają. Do urzędu pośrednictwa pracy przy ul. Leszno ściągnęło o godz. 10 rano ponad 300 bezrobotnych. Tylko niewielka ich część mogła pomieścić się w biurach, reszta tłoczyła się na dziedzińcu. W budynku dyżurowało 4 policjantów.
O godz. 10,30 tłum zaczął się burzyć. Ponieważ policja nie wpuszczała zbyt wielu oczekujących, niecierpliwi zaczęli wchodzić do gmachu oknami. Gdy posterunkowi okna pozamykali, bezrobotni zaczęli wybijać je kamieniami, raniąc przy tym kilku urzędników. Zanim jednakże przybył na odsiecz oddział policji, tłum się rozproszył. Z tego powodu nikogo nie aresztowano.
Druga demonstracja zorganizowana została przed gmachem centralnego urzędu pośrednictwa pracy przy ul. Ciepłej. Zebrało się tam około tysiąca osób. Część z nich wybiła drzwi zapasowe i dostała się do gmachu, gdzie doszło do starcia z policją. Demonstranci uzbrojeni byli w deski i brukowce.
Wezwano pomocnicze oddziały policji pieszej i konnej. W starciu raniono 2 funkcjonariuszy, a tłum stratował dwuletnią Jadwigę PINCZAKÓWNĘ. Aresztowano 4 demonstrantów.
Trzecim miejscem rozruchów były hale przy ul. Chłodnej, gdzie protestujący zaczęli demolować halę handlową i tramwaje. Ciężarówkami przybyła rezerwa policyjna i wyparła demonstrantów, aresztując 6 osób.
Bezrobotni zebrali się raz jeszcze i zdemolowali całkowicie lokal kuchni dla bezrobotnych na ul. Leszno oraz pobili korzystających z kuchni bezrobotnych.
W sumie aresztowano 38 osób, w tym jednego obywatela amerykańskiego.
O godz. 1 w nocy w całym mieście zapanował spokój.



26-04-08 Protest bezrobotnych przed ministerstwem pracy



Proponuję posty o podobnej tematyce:
BEZROBOCIE
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY
jerzy@milek.eu.org


Brak komentarzy: