Wilno stolicą Litwy już także w Konstytucji

Warszawa, 3 czerwca 1928 r.

W związku z ogłoszeniem przez rząd litewski znowelizowanej Konstytucji, proklamującej Wilno stolicą Litwy – minister spraw zagranicznych August ZALESKI przesłał prezesowi litewskiej Rady Ministrów i ministrowi spraw zagranicznych VOLDEMARASOWI następującą notę:

Rząd litewski ogłosił w swoim urzędowym dzienniku znowelizowany tekst Konstytucji republiki litewskiej. Tekst ten zwrócił uwagę rządu polskiego z powodu art. 5, proklamującego Wilno stolicą Litwy. Jestem zmuszony oświadczyć, że rząd polski uważa wprowadzenie do Konstytucji poprawki skierowanej przeciwko nietykalności terytorialnej Polski za czczą demonstrację, pozbawioną znaczenia prawnego oraz następstw praktycznych.
Ten akt rządu litewskiego nie może w istocie naruszyć praw Polski do terytorium Wileńszczyzny, nabytych na mocy uroczystego głosowania przedstawicieli ludności w sejmie wileńskim w dniu 20 lutego 1922 r. i potwierdzonych przez uchwałę Sejmu polskiego w dniu 24 marca 1922 r., praw, które uznane zostały postanowieniem rady ambasadorów w sprawie granic Polski z dnia 15 marca 1923 r. na skutek próśb rządów litewskiego i polskiego i przyjęte do wiadomości przez Radę Ligi Narodów dnia 20 marca 1923 r.
Dana poprawka sprzeczna jest z duchem paktu Ligi Narodów. Z przykrością jestem zmuszony stwierdzić, że ogłoszenie poprawki tej przez Litwę utrudnia i rozjątrza rokowania między Polską a Litwą, rokowania, mające na celu „ustanowienie stosunków zdolnych zapewnić między obu sąsiadującymi państwami zgodne porozumienie, od którego pokój zależy”, i że przeto musi ono być uważane za sprzeciwiające się uchwale rady Ligi Narodów z 10 grudnia 1927 r.
pozwalam sobie zwrócić Panu uwagę, że zobowiązania rządu polskiego do poszanowania nietykalności republiki litewskiej nakładają na rząd litewski obowiązek dostosowania swego postępowania tej samej zasady.”

 
Proponuję posty o podobnej tematyce:
LITWA
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY

Brak komentarzy: